Hubení blech

Že psí blechy na člověka nejdou? Omyl. Blechy nejsou vybíravé. A jakmile jim váš zvířecí miláček – ať už pes, nebo kočka – přestane stačit, začnou si pochutnávat i na vás. Jak se jich zbavit, dokud není příliš pozdě?

Drbe se váš zvířecí mazlíček častěji než obvykle? Možná máte zaděláno na pořádný problém. Začátky bleší invaze totiž bývají nenápadné. Stačí jediná blecha, kterou si váš pes nebo kočka v kožíšku přinese z venkovních hrátek – a velká bleší kalamita je na spadnutí.

blechy

Blechy, 1 až 8 mm velký hmyz, se totiž množí neuvěřitelně rychle. A navíc jsou mimořádně odolné. Jediná samička dokáže naklást až 500 vajíček, ze kterých se po pouhých dvou týdnech vylíhnou bleší larvy – zárodky nové generace blech.

Kousnutí od blechy

Soužití s blechami přitom není nic příjemného. Blechy jsou totiž paraziti, kteří se živí krví. Nejprve zvířecí, a jakmile jim jejich původní hostitel (například pes nebo kočka) přestanou stačit, nepohrdnou ani tou lidskou.

Ale aspoň jednu relativně dobrou zprávu máme – kousnutí od blechy u člověka poznáte vcelku snadno, a to podle několika vedle sebe umístěných kruhovitých, ostře ohraničených skvrn na kůži. Ty většinou silně svědí, u citlivějších jedinců se mohou přidat dokonce i krvácivé pupínky.

Jak poznáte, že má váš pes blechy?

blechy(2)

Krokem číslo 1 v boji proti blechám je zasáhnout včas. A co nejrychleji poznat, s kým máte tu čest. Pokud tedy zpozorujete, že se váš pes škrábe častěji než obvykle, důkladně ho prohlédněte.

O přítomnosti blech svědčí především tyto varovné signály:

Pes má ekzém a ztrácí na váze.
V blízkosti pelíšku nebo přímo na srsti se nacházejí drobné černé kuličky, které po zmáčknutí zčervenají.
Po vyčesání srsti (především u dlouhosrstých plemen) jsou na bílém podkladu dobře patrné skvrny (bleší výkaly).
Když po vyčesání položíte psí chlupy na savý papír a postříkáte vodou, objeví se na něm drobné červené skvrnky.

Jak se zbavit blech?

Identifikovali jste nepřítele? Zbavte se blech co nejrychleji. Protože čím víc času jim dopřejete, na tím větší problém si v budoucnu zaděláváte.

Ovšem pozor, obvyklé řešení – tedy důkladně psa umýt běžným šamponem určeným k boji proti blechám – tady nestačí. Šampon totiž zabíjí pouze dospělé jedince, ne larvy a kukly. Váš pejsek už navíc pravděpodobně zárodky budoucích bleších generací roznesl po celém bytě. Jediné řešení, které vám zbývá, je proto to plošné.

Dýmovnice proti blechám

Dýmovnice Dobol Fumigator je účinný pomocník v boji proti různým druhům hmyzu. Jejich dým (suchý kouř smíchaný s insekticidní složkou) totiž pronikne i do těch nejskrytějších zákoutí a blechy i jejich larvy spolehlivě zahubí.

Sprej proti blechám

Sprej Protect nba štěnice a blechy se v boji proti blechám hodí ve chvíli, kdy potřebujete ošetřit otevřené prostory, případně malou plochu. Sprej stačí důkladně nastříkat na všechny povrchy, jeho účinek je dlouhodobý.

blechy(1)

Pozor - ani sprej, ani dýmovnice nejsou určeny k odblešení vašich domácích mazlíčků. Ty místo toho důkladně umyjte šamponem určeným přímo k odblešení, případně použijte protibleší obojky, nebo pipety. Nezapomeňte také pečlivě vyprat, případně vyměnit pelíšek.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: