Hryzec vodní, vědecky známý jako Arvicola amphibius, je zvláštní zástupce skupiny hlodavců, který se dokázal úspěšně přizpůsobit životu ve vodním prostředí. Jeho domovinou je převážně Evropa, kde jej můžeme často spatřit v blízkosti řek, jezer nebo rybníků.
Hryzec vodní je charakteristický svým robustním tělem, malými očima a ušima, které jsou téměř zcela schované v srsti, a velmi silnýma nohama, které mu umožňují výborně plavat. Díky svému způsobu života a chování má hryzec vodní významný vliv na ekosystémy, ve kterých žije. V tomto článku se podrobněji podíváme na jeho život, vlastnosti a význam pro prostředí.
Hryzec vodní
Hryzec vodní je jedním z našich méně známých hlodavců. Přírodovědci ho řadí do čeledi křečkovitých, jeho tělo má na délku 14 - 22 cm a na něj navazuje až 10 cm dlouhý ocas. Hmotnost hryzce může dosáhnout až tři sta gramů. Jeho hustá, lesklá srst má tmavě hnědou až černou barvu, jeho břicho je pak o něco světlejší. Srst je natolik hustá, že v ní téměř nejsou vidět uši a jeho čenich z ní tak tak vyčuhuje. Po zemi se hryzec pohybuje pomalu, ve vodě je ale jako doma.
Hryzce si lze splést s potkany - ti mají podobnou stavbu těla a někdy žijí také poblíž vod. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je zejména v tloušťce ocasu a délce čenichu.
Co se týče rozmnožování, je hryzec poměrně produktivní, ostatně stejně jako jeho příbuzní ze skupiny hlodavců. Hryzci žijí v rodinných skupinách, které se někdy spojují do velkých a rozsáhlých kolonií. Pohlavní dospělosti dosahují již v osmi týdnech. K rozmnožování nedochází po celý rok, ale pouze od března do října. Samice je březí přibližně 20 dnů, a poté rodí dvě až deset mláďat (nejčastěji 4-6), někdy až pětkrát ročně. Průměrná doba života hryzce se odhaduje na jeden rok, nicméně v zajetí se dožije i tří let.
Kde žije hryzec?
Jméno i plavecké umění tohoto hlodavce nás nenechá na pochybách o tom, kde je jeho přirozené prostředí. Můžeme ho najít v okolí jakékoliv vodní plochy, řeky, rybníky i potoky opravdu miluje.
Své nory, které využívá jako úkryt i sklad potravin, si staví nejčastěji na březích a blízko vody. To ale neznamená, že si za svůj domov nemůže zvolit také vaši zahradu, pokud je voda v jejím okolí. Na zahradách oceňuje především to, že tam vždy najde hojnost potravy. Majitelé zahrady to však oceňují o poznání méně.
Jak škodí hryzec v zahradě?
Nejoblíbenější potravou hryzce vodního jsou zelené i podzemní části rostlin. Mezi nejběžnější součást jeho jídelníčku patří traviny a vodní rostliny. Nicméně pokud toto zvíře navštíví váš pozemek, s chutí se pustí do kořenů, především ovocných stromů, okusu zeleniny a kořenů či oddenků různých rostlin v záhonech. Pochutnává si především na mrkvi či pórku.
V případě, že se na zahradě vyskytne v hojných počtech, škody, které tam způsobí, mohou být opravdu nemalé. A stejně jako jiní hlodavci, i hryzec vodní může přenášet některé nemoci nebezpečné pro hospodářská zvířata, v horším případě i pro člověka.
Jak se zbavit hryzce?
Stejně jako jiní hlodavci, i hryzec se musí mít na pozoru před kočkou. Jeho stavy pak redukují i jeho divocí přirození predátoři, mezi které patří lišky, kuny, draví práci i sovy a především norci. Vzhledem k úbytku počtů norka evropského, kterého z naší přírody vytlačuje invazivní norek americký, je jeho hlavním nepřítelem právě ten.
Pokud ale nechcete spoléhat na pomoc zvířecích spojenců, můžete se pokusit hryzce vyhnat sami. Zajímavý trik představuje vysazení slunečnice topinambury. Ta má totiž hlízy, po kterých se mohou hryzci doslova utlouct. V případě, že tuto lahůdku najdou u vás na zahradě, ostatních rostlin a zeleniny si údajně ani nevšimnou - toto řešení se vám však může vymstít v případě, že rostliny vysadíte příliš blízko záhonům, nebo když jich bude málo.
Další možnost představuje i vykuřování hryzce dýmovnicí, což je však poměrně složité zejména proto, že musíte objevit a uzavřít všechny východy z jeho doupěte. Vyzkoušet můžete také lití líhu do chodeb hryzců, umístění lidských vlasů nebo zvířecích chlupů.
Pasti a návnady na hryzce
K likvidaci hryzců můžete využít několik typů pastí. První představuje trubková past. Jedná se vlastně o plastovou nebo kovovou trubku opatřenou dvířky, které lze nadzvednout jen z jedné strany. Trubku je třeba zahrabat do chodby, kterou hryzec prolézá. Z principu fungování potom vyplývá, že past odchytne hryzce živého. Druhou možnost představuje klasická sklápěcí past odpovídající pastičce na myši, jen ve větším měřítku.
Hryzce lze likvidovat i prostřednictvím jedovatých nástrah. Využít můžete prakticky cokoliv, co funguje na myši, potkany a podobné druhy hlodavců. Poblíž chodeb tedy rozmístěte otrávené zrní, granule či parafínové pásky.