Hraboši versus myši

Dorůstají délky maximálně 13 centimetrů a váží sotva 50 gramů. Přesto hraboši děsí české zahrádkáře, a to především v posledních týdnech. Kvůli extrémnímu suchu se totiž hraboši přemnožili a žádná zahrada před nimi není v bezpečí.

Na zahrady se hraboši stahují především z polí (koneckonců ne nadarmo se jim říká hraboši polní). A dovedou tu způsobit hotovou katastrofu: okusují stonky, listy, kořeny i cibulky rostlin a hloubí důmyslný systém chodeb, které poničují kořeny. Navíc se velmi rychle množí – jediná samička za sezonu zvládne v několika vrzích přivést na svět až 25 mláďat.

hraboš(3)

Rozdíly mezi hrabošem a myší

Boj s hraboši navíc výrazně ztěžuje fakt, že jsou téměř k nerozeznání od jiných drobných savců, například myší. Jak od sebe hraboše a myši rozeznat? Všímejte si těchto klíčových rozdílů.

  • Délka ocasu: Hraboši mají kratší ocásek než myši, nedosahuje ani poloviny délky jejich těla. Myši mají ocásek vždy delší.
  • Barva kožichu: U hraboše převažuje šedá s béžovými až rezavými odstíny. Myš má kožíšek hnědý, její břicho je světlejší.
  • Vchody do nor: Hraboši milují nory a pod vaší zahradou postupně budují důmyslný systém chodeb. Jejich přítomnost tak poznáte podle hromádek připomínajících krtince, v jejichž blízkosti navíc najdete černé kousky trusu, rozmělněnou zeminu i zbytky rostlin, které si hraboši tahají do podzemí.

Hubení hraboše polního

Nejprve trocha prevence. Faktem totiž je, že hraboše nejvíc lákají zahrady, na kterých najdou dostatek jídla a stavebního materiály pro své nory. Pravidelný a pečlivý úklid zahrady tak může hraboší kalamitě zabránit.

Co ale dělat, pokud už je na něco takového pozdě? Můžete zkusit hraboše pochytat do trubkových pastí, které umístíte přímo do hraboší chodbičky. Ovšem pozor – tato metoda je účinná pouze tehdy, pokud se hraboši na vaší zahradě ještě nestihli přemnožit.

hraboš(1)

Nejspolehlivjěším řešením jak vyhubit hraboše tak je účinný jed ve formě gelových nástrah. Účinkuje postupně, a vy tak máte jistotu, že se jedem stihne nakrmit celá hraboší kolonie. O něco mírumilovnější variantou, jak se s hraboši vypořádat, je zvukový a vibrační plašič. Ten vytváří zvuk a vibrace na velmi nízké frekvenci, které se velmi dobře šíří zeminou a hraboše i další hlodavce spolehlivě ze zahrady vyženou.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: