Hmyz v posteli

Brouci, mušky a další hmyzí hosté v domácnosti dokážou pěkně potrápit. Ať už se jedná jen o včelu, která k nám vletěla oknem, nebo o zdlouhavější problém, jakým mohou být například moli či octomilky. Obávané však nejsou jen druhy, které najdeme v kuchyni, kde hodují na našich potravinách. Stejně tak nepříjemné je totiž objevit hmyz v posteli. S jakými druhy se můžeme v peřinách setkat a jak se s nimi vypořádat?

Obávané štěnice

Asi největším strašákem jsou štěnice. Tento malý krvelačný hmyz se nejen rychle množí, ale je také velmi odolný a zbavit se všech dospělců, nymf i dospělců je velmi náročné. 

Štěnice jsou parazitičtí hmyz, kteří se živí krví svých hostitelů, především člověka (některé druhy se zaměřují na menší savce či ptáky). Do skupiny štěnic patří zejména štěnice domácí (Cimex lectularius) a štěnice tropická (Cimex hemipterus). Tento hmyz způsobuje v domácnostech, hotelech a různých ubytovacích zařízeních velké nepříjemnosti. 

Abychom se jich mohli účinně zbavit, je potřeba je především poznat. Dospělé štěnice mají ploché, oválné tělo o velikosti 4-7 mm s hnědým zbarvením. Po nasátí krve se jejich tělo zvětší a nabude tmavohnědé barvy. V posteli je obvykle nenajdeme. Jsou velmi plaché a ihned po rozsvícení světel se ukryjí. Identifikovat je můžeme podle trusu a svleček, které najdete třeba pod matrací, mezi laťkami roštu nebo pod prostěradlem.

štěnice v posteli

Hlavním znakem, který nám “oznámí”, že máme co dočinění s nějakým parazitem, jsou kousance. Štěnice koušou do kůže svých hostitelů a sají krev. Na těle se pak objevují svědivé zarudlé pupínky nebo otoky, často jsou uskupené v tzv. řetízcích, to znamená, že jsou jednotlivé štípance v řadě za sebou. Najdeme je nejčastěji na končetinách a místech, která nejsou chráněná pyžamem nebo přikrývkou, není to ale podmínkou. Kousnutí od štěnice nebolí, po několika hodinách se však dostavuje svědění. 

A kde se vlastně štěnice berou? 

Nejčastěji se tento hmyz vyskytuje na místech s vysokou koncentrací lidí, kteří zde přespávají - jedná se o hotely, penziony, chaty a další ubytovací zařízení. Odsud si pak ubytovaní hosté přivezou štenice ve svých zavazadlech až domů. Další častou situací je, že si parazity přinesete společně s nábytkem či knihami z druhé ruky, případně k vám štěnice “doputují” od sousedů - to se děje především v bytových domech.

Jak se štěnic zbavit?

Při podezření na přítomnost štěnic je nutné důkladně vyčistit celou místnost. Vyslečte a vyperte povlečení, lůžkoviny, oblečení a závěsy na co nejvyšší teplotu. Matrace, čalouněný nábytek a koberce je potřeba důkladně vysát a vyčistit. Zjistíte-li při tomto úklidu, že se ve vašem bbytě štěnice opravdu nacházejí, doplňte tyto kroky o použití speciálních dezinsekčních přípravků na štěnice. Nejčastěji se využívají dýmovnice proti hmyzu, které se dostanou i do různých škvír, ve kterých se hmyz ukrývá. 

Tato místa je pak třeba řádně prohlédnout, vyčistit a co nejlépe utěsnit, aby se štěnice neměly kde skrýt. Pokud se samostatným opatřením nezdaří štěnice zlikvidovat, je nutné obrátit se na profesionály, kteří si již s těmito nevítanými hosty poradí. Zbavit se štěnic není pro laika jednoduché a obvykle je nutné k tomuto kroku přistoupit. Při napadení v bytových domech je také vhodné informovat o této skutečnosti domovníka a sousedy, případně pak ošetřit celý dům, nebo alespoň přilehlé byty.

Prevence

U štěnic je nejdůležitější prevence. Mezi lidmi panuje přesvědčení, že štěnice značí špatnou hygienu, což je mýtus. Usídlit se mohou klidně v perfektně naklizeném bytě, kde nenajdete prakticky smítko prachu. Zajímá je totiž především vaše krev, nikoliv stav okolí - dospělci navíc vyhledávají různé skuliny a úkryty, do kterých také kladou vajíčka, takže při běžném úklidu se k hmyzu ani nedostanete. 

Jaká jsou tedy preventivní opatření? Důležitý je především výběr ubytování. Přečtěte si recenze, ty vám jistě napoví, zda již měl někdo v daném ubytování podobný problém. Po příjezdu z dovolené obalte kufry igelitovou folií a nechejte je například na balkoně na slunci asi 72 hodin. Poté všechny věci vyperte nejméně na 60 stupňů. Přímo v ubytování si nikdy nevybalujte věci a neukládejte kufr pod postel. Zavazadlo včetně jaho obsahu se doporučuje nechávat v koupelně či v předsíni. V pokoji pak zkontrolujte postel - zvedněte matraci a hledejte jakékoliv stopy po trusu či svlečkách štěnic.

Roztoči všeho druhu

Pokud si myslíte, že ve vaší posteli určitě žádný hmyz nežije, jste na omylu. V každé posteli na světě totiž žije minimálně jeden druh, a tím je roztoč prachový.Tento mikroskopický organismus se živí různými organickými zbytky, nejčastěji odumřelou kůží, chlupy či vlasy. Najdeme ho nejen v matracích a lůžkovinách, ale také v dalším čalouněném nábytku, kobercích a v prachu. Uvádí se, že v jedné pouýívané matraci se nachází více než 10 milionů prachových roztočů.

roztoč pod mikroskopem roztoč v posteli

Roztoči sami o sobě lidem neškodí. Nepřenášejí žádné nebezpečné choroby ani nekoušou. Problémem jsou hlavně jejich svlečky a trus - jedná se totiž o silné alergeny, které způsobují zdravotní potíže a alergické reakci až polovině lidí na světě. Někteří lidé na roztoče reagují minimálně, jiní mají natolik silnou alergii, že dojde až ke vzniku astmatu.

Jak se jich tedy zbavit? Úplně je zlikvidovat bohužel nejde. Jejich počt ale můžeme snížit na minimum pravidelným a pečlivým úklidem, pořízením hypoalergenních matrací a přikrývek, minimalizací textilí v bytě a použitím čističky vzduchu či vysavačů s HEPA filtry.

Kožojed neboli kobercový brouk

Dalším častým návštěvníkem našich domovů je kožojed. Do tohoto rodu patří poměrně hodně druhů, v domácnostech se setkáme hlavně s kožojedem obecným, skvrnitým či Smirnonovým. Jedná se o drobného broučka, který se nedorůstá ani jednoho centimetru. Má tmavě hnědé až černé krovky, které jsou doplněny o skvrny či pásek světlejší barvy, dle konkrétního druhu. Larvy kožojedů jsou asi centimetr dlouhé, tmavě zbarvené a mají nápadně chlupatý povrch těla.

kožojed v posteli

Kožojedy najdeme zejména pod koberci a za nábytkem, jejich oblíbeným stanovištěm jsou však i postele. Živí se totiž nejčastěji organickým materiálem jako jsou částečky odumřelé kůže, ale i vlasy, chlupy nebo některé přírodní tkaniny a lepidla. 

Kobercového brouka se můžeme zbavit snáze než například štěnic. Stačí použít insekticid ve spreji proti lezoucímu hmyzu. Aplikujte jej zejména do různých štěrbin a za lišty mezi stěnou a podlahou. Dodržujte perfektní pořádek, aby brouk neměl ve vašem bytě dostatek potravy. 

Pisivky a další drobní brouci v domácnosti

V posteli se mohou objevit také pisivky, jejichž nymfy lidé často zaměňují se štěnicemi kvůli jejich podobné barvě i celkovému vzhledu. Narozdíl od štěnice je ale pisivka pro člověka neškodná. Živí se hlavně škroby a plísněmi. Nejčastěji pisivky najdeme v matracích, jejichž vrstvu tvoří kokos či pohanka. Abychom výskytu těchto drobných broučků předcházeli, volíme nejen jiné materiály matrací, ale také pravidelně větráme, udržujeme nízkou vzdušnou vlhkost a zajistíme odstranění případných plísní v domácnosti.

pisivky v posteli

Mezi další hmyz, se kterým se můžeme setkat v domácnostech, a zřídka zavítá také do ložnic, patří například:

Rušníci

Rušník muzejní - Anthrenus museorum

 

Šatní moli

šatní mol v posteli

 

Mravenci

mravenci v bytě

 

Švábi a rusi

šváb_1

 

Blechy

blecha v posteli

 

Rybenky

rybenka_1

 

Prevence proti hmyzu v domácnosti

Abychom přítomnosti hmyzu v domácnosti předešli, je nezbytné dodržovat soubor určitých pravidel, které slouží jako prevence proti většině druhů vyskytujících se poblíž člověka. 

Co tedy dělat?:

  • Udržujte čistotu - pravidelně uklízejte, vysávejte a otírejte prach. Zamezíte tím hmyzu přístup k potravě a úkrytům.
  • Odstraňujte zdroje potravy - uzavírejte potraviny do nádob s víčky, nechejte ovoce v lednici a pravidelně vyhazujte odpadky.
  • Opravujte trhliny a díry - zkontrolujte stěny, podlahy, okna a dveře na přítomnost trhlin a děr, kterými by se mohl hmyz dostat dovnitř.
  • Použijte síťky na okna a dveře - sítě zabraňují vniknutí hmyzu do domácnosti, aniž byste museli omezovat větrání.
  • Snižujte vlhkost - hmyz je často přitahován vlhkostí, proto opravujte netěsnosti u vodovodních baterií nebo kanalizačních potrubí a udržujte dobrou ventilaci.
  • Pravidelně kontrolujte svá domácí zvířata - ujistěte se, že vaše domácí zvířata nemají blechy nebo klíšťata a pravidelně je odčervujte.

Hubení hmyzu v bytech a domech

Pokud jste prevenci podcenili nebo se i řes vaše veškeré úsilí dostal hmyz do domu, kde se množí a škodí, je potřeba ho efektivně zlikvidovat.

K tomu využijte chemické i nechemické prostředky - na trhu je dostupných mnoho repelentů proti hmyzu jako jsou spreje, dýmovnice, různé prášky nebo ultrazvukové odpuzovače. Kromě chemie můžete použít také přírodní produkty, například éterické oleje, jako je citronela, eukalyptus, čajovník nebo levandule, které mají přirozené repelentní účinky. Některé druhy hmyzu jsou méně odolné, a stačí na ně univerzální insekticidy, ale na štěnice, blechy a šváby je třeba použít velmi účinné insekticidy určené speciálně na jejich likvidaci.

Proti některým druhům hmyzu lze použít různé typy pastí. Oblíbené jsou pasti lepové - jedná se o jednoduché pásy, karty a podobně, opatřené lepivým povrchem. Ten může navíc obsahovat feromony. K povrchu pasti se hmyz přilepí a uhyne. Tyto pasti navíc skvěle poslouží k monitorování přítomnosti hmyzu v domácnosti.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: