Pro dospělé jedince skupiny mouchy (dvoukřídlí) je typický vyvinutý přední pár křídel, přičemž zadní pár je přeměněný v malá kyvadélka. Také je pro ně charakteristické ústní ústrojí přeměněné v sosák předurčující ke konzumaci tekuté potravy.
Moucha domácí (Musca domestica) patří k nejběžnějším a nejhojnějším druhu much na našem území. Dospělci dorůstají obvykle velikosti 6 až 12 mm. Samice jsou o něco větší než samci, také se odlišují větší vzdáleností mezi červenýma složenýma očima.
Jejich šedivé tělo pokryté čtyřmi podélnými pruhy je na spodní straně žluté. Povrch je pokrytý chlupy a chitinovým krytem,který odpuzuje vodu a chrání tělo před odpařováním tekutin. Křídla většiny much kmitají až 200krát za sekundu, díky čemuž dosahují rychlosti letu až 2m / 1sec.
Další druhy much a bzučivek
Bodalka stájová (Stomoxys calcitrans) – velmi podobná mouše obecné, má jen o něco širší rozevření křídel a je vybavená velkým ostrým sosákem.
Bzučivka obecná (Calliphora vicina) a bzučivka rudovousá(Calliphora vomitoria) – jsou příbuzné mouchy, obě mají tělo dlouhé až 12 mm, s modročerně zabarvenou hrudí a modrým zadečkem.
Bzučivka městská (Lucilia sericata) – dlouhá 10 mm, má kovově zelené tělo, pohybuje se na slunečných místech, do bytů vniká vzácně, je však početnější než bzučivka obecná.
Bzučivka jatková (Protiphormia terraenovae) – má kovově lesklé tělo dlouhé až 12 mm, hruď je nápadně zploštělá.
Bzučivka zední (Pollenia rudis) – matně šedočerná zploštělá moucha, po stranách na hrudi má mezi černými štětinami žluté zvlněné chlupy.
Koutule skvrnitá (Clogmia albipunctata) – 2 – 3 mm velké mušky, šedého zbarvení, mají zašpičatělé šupinky na široce rozevřených křídlech.
Masařka obecná (Sarcophaga carnaria) – velká až 18 mm, šedé barvy, na zadečku má skvrny připomínající šachovnici.
Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) – více o octomilkách a jejich likvidaci.
Ophyra leucostoma a Ophyra aenescens– mají lesklé černé tělo, posedávají na osluněných stěnách kulen, na jatkách a na skládkách. V domácnosti neškodí. Jejich larvy se živí jinými larvami much.
Sýrohlodka drobná (Piophila casei) – má hedvábně lesklou hrudí. Její bílé larvy velké 1 cm jsou schopné skákat.
Výskyt much
Přítomnost much byla zaznamenána po celém světě. Na území České republiky je jejich výskyt vázaný zejména na objekty živočišné výroby. Dále se usidlují v odpadech, skládkách hnoje, v místě hnijících nečistot, stájích.Odtud se dostávají do domácností, obchodů, restaurací, provozoven a skladů. Některé druhy jako například kotule domovní se vyskytují ve vlhkých místech, v okolí výlevek, na záchodech apod.
Rozmnožování much
Samice kladou ve snůškách po 100–150 bílých vajíček. Za svůj život naklade moucha (dle druhu) 600 až 2000 vajíček do míst poskytujících larvám dostatek potravy. Larvy bzučivky obecné se vyvíjí často v masitých odpadcích. Podobně kladou do mršin či výkalů masařky, které někdy volí jako hostitele žížalu, což má ve zvyku například i bzučivka zední.
Z vajíček se po 1 až 3 dnech po nakladení líhnou beznohé bílé či nažloutlé larvy dlouhé okolo 10 mm. Na konci těla mají výčnělky, které jim usnadňují pohyb. Stádium larvy trvá týden, po té dochází k zakuklení. Kukla je soudečkovitá, hnědě zabarvená. Po 5 až 8 dnech se z kukel líhnou dospělci. Celkové období vývoje trvá 1–3 týdny.
Jak dlouho žije moucha
Maximální délka života dospělce je dle dostupnosti potravy a teplotních podmínek až 1 měsíc.
Jak mouchy škodí
Poletující, bzučící a kůži olizující mouchy mohou být mimořádně otravné. Také často svými výkaly znečišťují povrchy,okna, nábytek, talíře, sklenice i jiné nádobí. To však nejsou jediné důvody, proč je řadíme mezi škůdce.
Na povrchu svého těla totižpřenášejí často velké množství různorodých choroboplodných zárodků,které na sebe obalují při pohybu. Množství těchto zárodků je závislé jednak na velikosti jejich těl, jednak na tom, kde se pohybují.
Jejich oblíbenými stanovišti jsou častoodpadky, hnojiště, výkalya další podobná místa, která se původci nejrůznějších onemocnění doslova hemží. Mouchy oblepené zárodky je pak přenášejí do prostředí domácnosti, mohou jimi kontaminovat potraviny i povrchy, s kterými přicházíme běžně do styku. Takto škodí například moucha obecná, masařka či bzučivka obecná, která má na svědomí červivost masa a masných výrobků.
Přítomnost much může také ohrozit naše zdraví. Larvy některých druhů jsou schopny napadat lidské tkáně po té, co je člověk omylem pozře či se jinak dostane s nimi do kontaktu. Vzniklé onemocnění označujeme za tvz. myiáze, které mohou postihnout oblast žaludku, očí, nosní i urogenitální. Některé masožravé druhy mohou naklást vajíčka i přímo do těla člověka. Jejich oběťmi jsou vždy osoby hrubě zanedbávájící hygienu. Potíže mohou nastat i při setkání s bodalkou stájovou, která saje krev z teplokrevných živočichů a nevyhýbá se ani člověku.
Čím se mouchy živí
Mouchy jsou všežravci.Tekutá strava je pro ně snadněji vstřebatelná, příjem tuhých potravin si usnadňují pomocí slin. Dospělci konzumují různorodé potraviny od cukru, sušené mléko přes sladké potraviny. Některé druhy čerpají energii z květin či ovoce. Jiné, zvláště ty dravé, jeví zájem o bílkovinnou stravu (maso, vejce,...).
Prevence výskytu much
Důležité je především dodržování pořádku a základních hygienických opatření. Vždy uklízejte jídlo i jeho zbytky. Po použití koše či kontejneru jej dobře uzavřete. Mouchy přitahuje vlhký organický materiál,jako zdroj potravy, také je pro ně vhodným místem pro nakladení vajíček.
V kuchyni zajistěte, aby k potravinám ani k odpadům neměly přístup. Dodržujte vhodné podmínky skladování. Nádobí umyjte co nejdříve po jeho použití. Stane-li se nehoda, někdo například rozsype jídlo, popřípadě i rozlije, snažte se to co nejdříve uklidit. Dále pečujte o čistotu v místech okolo lednice, sporáku a dalších kuchyňských spotřebičů. Po vytření mop, hadry vyperte a nechte vysušit. Vlhké, špinavé textilie jsou totiž dalším místem, kde mohou mouchy naklást vajíčka.
Máte-li mazlíčky,měli byste pravidelně dbát o čistotu míst, kde se vyskytují. Kočkám byste měli často vyměňovat komolit. Veškerý odpad biologického původu (včetně plen) vyhazujte co nejdříve do kontejneru. Majitelé farem by měli co nejdříve odstraňovat hnůj a hnojiště zakrývat.
Abyste zabránili vlétávání much do domácnosti, můžete použít sítě proti hmyzujak do oken, tak i do dveří. Nezapomeňte ale, že mouchy se do domu dostanou i velmi malými otvory,skrze ventilaci apod. I tyto otvory doporučujeme zakrýt pomocí sítí. Dobré je také provést kontrolu trubek a zakrýt v nich případné praskliny pomocí izolační pěny.
Jak se zbavit much
Potřebujeme-li se zbavit muchokamžitě či dlouhodobě zabraňovat jejich výskytu, můžeme vsadit na řadu přípravků a jiných prostředků.
Plácačka na mouchy - klasickou zbraní je plácačka na mouchy, která je rychlá a účinná, zvláště při likvidaci několika málo jedinců. Užití plácačky vyžaduje však dobrou mušku, mnohdy naši trpělivost a ochotou mouchy pozorovat.
Přírodní repelenty - některé druhy rostlin vyluzují aromata, které mouchy i jiný hmyz (např. komáři) odpuzují. Patří mezi ně například máta, šalvěj, levandule, bazalka, muškáty, afrikány. Vysazovat je můžete do záhonů před vchodem nebo do truhlíků umístěných na okenním parapetu. K vypuzení můžete použít i jejich sušené květy, listy zavěšené v malých sáčcích apod. Podrobně si o rostlinách co odpuzují mouchy můžete přečíst zde: co odpuzuje mouchy
Dýmovnice pro likvidaci much v místnosti - potřebujete-li ošetřit místnost s hůře dostupnými částmi, vysokými stropy apod., je praktičtější užití dýmovnice Dobol Fumigator.
Po aktivování vodou začne z ní začne unikat pozvolna dým roznášející insekticidní složku do všech škvír a zákoutí, takže zahynou i skryté mouchy i jejich larvální stádia. Účinek dýmovnice je okamžitý a dlouhodobý. Jeho insekticidní složky navíc účinně likvidují i jiné druhy lezoucího a létajícího hmyzu. Pro ošetření větší místnosti je možné použít více přípravků Dobol Fumigator současně.
Mucholapky - nabízí mouchám prostor pro přistání, který je lepkavý. Polapená moucha nemá šanci uniknout a následně hyne. Při rozvěšování lepkavých pásů doporučujeme vybírat umístění, která nejsou v bezprostřední blízkosti míst kde připravujete jídlo, kde jíte apod. Předejte tak nechtěným mouchám v polévce apod.
Elektrické lapače much - pro trvalou a bezpečnou ochranu proti mouchám bez použití chemiejsou vhodné UV lapačemuch. Tato zařízení přitahují k sobě hmyz světlem. Jakmile do nich mouchy vlétnou, chytí se na lepivou část a následně je usmrtí elektrický šok. Elektrické lapače hmyzu je ideální pro použití v domácnosti, ale lze je použít v podstatě kdekoliv, kde je dostupné zapojení do sítě.
Spreje a postřiky na mouchy- pro okamžitou likvidaci můžete použít spreje proti mouchám, které aplikujete přímo na obtížný hmyz. Některé z postřikových přípravků navíc vytváří na površích insekticidní povlak a to po dlouhé týdny, čímž se zabraňuje návratu či usídlení nových much.
Potřebujete-li však zlikvidovat hmyz ve větším než malém množství, jsou vhodnější koncentráty na výrobu postřiku na bázi deltametrhinu či jiné látky působící na létající hmyz. Vhodný pro větší zásah je i ATAK Delta Caps, který likviduje většinu létajících a lezoucích hmyzích škůdců.
Jak na mouchy v potrubí
Pro odstranění much z potrubí můžete použít zvon či chemické čističe. Bělidla a přípravky na bázi chloru ponechte stranou, nejsou totiž při čištění mouchami zamořených odpadů účinné. Líhnutí muších larev v potrubímůžete zastavit pomocí prostředků s obsahem S-hydropen.
Domácí odpuzovač much
Pro mouchy je také nesnesitelné aroma řebříčku či ocet. Řebříček (cca 20 ks) je nejlépe nechat luhovat v nádobce s vodou na parapetu či na jiných místech, odkud se k vám hmyz dostává. Podobně můžete použít i nádobku s octem.
Lze si vyrobit i vlastnoručně domácí lapač na mouchy z PET lahve. S pomocí nůžek stačí vytvořit několik otvorů velikosti hrášku a následně nádobu naplnit například sirupem. Nechcete-li se pouštět do vlastní výroby, můžete vsadit na hotové lapače, do kterých lze zakoupit i náhradní náplň. Výhodou hotových lapačů je kvalitní roztok pro vábení hmyzu, který nezapáchá i samotný vzhled lapače, který je nenápadný a mnohdy praktičtější.