Co přitahuje vosy: Hlavní důvody, proč vosy navštěvují vaši zahradu

Co přitahuje vosy?

Přítomnost vos v blízkosti našeho domova může být nepříjemná, zejména v letních měsících, kdy jejich aktivita vrcholí. Tyto hmyzí predátory mají důležitou roli v přírodě, ale jejich zájem o lidské obydlí a zahrady může být nevítaný. V následujícím článku se podíváme na faktory, které vosy přitahují, a nabídneme tipy, jak se vyhnout jejich zvýšenému výskytu.

1. Sladké vůně a potraviny

Jedním z největších lákadel pro vosy jsou sladké vůně. Vosy mají výborný čich a jsou přitahovány všemi zdroji cukru, ať už jde o ovoce, sladké nápoje nebo zbytky jídla. Zralé ovoce na zahradě, otevřené nápojové plechovky, rozlité džusy nebo koláče na pikniku – to vše jsou pro vosy neodolatelná lákadla.

co přitahuje vosy_1

Pokud si chcete užít čas venku bez neustálého obtěžování, je dobré udržovat veškeré jídlo a nápoje zakryté. Pokud pořádáte grilování nebo piknik, vyplatí se mít jídlo pod pokličkami nebo v uzavíratelných nádobách. Také pravidelně odklízejte spadané ovoce ze stromů, které je pro vosy snadným zdrojem potravy a do zahrady jich přiláká opravdu hodně.

2. Odpadky a kompost

Zbytky potravin v odpadkových koších nebo neudržovaný kompost mohou vosy přilákat na vaši zahradu nebo k domu. Tento hmyz patří mezi takzvané oportunisty a rád využívá snadno dostupné zdroje potravy, které lidé často přehlížejí.

co přitahuje vosy(2)

Abyste snížili riziko přitáhnutí vos, ujistěte se, že vaše odpadkové koše jsou vždy pevně zavřené a pravidelně je vyprazdňujte. V létě se vyplatí i pravidelně vymýt popelnice například vysokotlakým čističem, aby pachy a zbytky odpadků nelákaly všemožný hmyz. Kompost udržujte zakrytý, zejména pokud na něj házíte například spadené ovoce ze stromů nebo slupky od ovoce z kuchyně.

3. Květiny a zahradní rostliny

Vosy, podobně jako včely, jsou přitahovány kvetoucími rostlinami. Květiny produkují nektar, což je pro některé druhy vos (nebo v některé fázi jejich vývoje) významný zdroj potravy. Tento hmyz vyhledává především medonosné druhy, které produkují velké množství sladkého nektaru. Jako doma jsou vosy také na zahradách, ve kterých se pěstují ovocné stromy. Přemnožený hmyz pak může dokonce plody významně poškodit ještě před jejich sklizní.

Pokud máte v blízkosti domu nebo v zahradě květinové záhony, vysaďte do nich druhy rostlin, které naopak vosy odpuzují. Sem patří třeba citronová máta, levandule, pelyněk, tymián nebo citronová tráva. tyto rostliny můžete také strategicky rozmístit v květináčích u zahradního posezení nebo tam, kde je výskyt vos nejvyšší.

4. Parfémy a kosmetika

Tomuto obtížnému hmyzu se líbí nejen vůně potravin, ale i vůně parfémů a kosmetických přípravků. Silné, květinové nebo sladké vůně parfémů, šamponů, opalovacích krémů a deodorantů mohou vosy přitahovat. Ty totiž nevnímají rozdíl mezi vůní květin a člověkem vytvořenými vůněmi – obojí pro ně může znamenat potenciální zdroj potravy.

parfem přitahují vosy(1)

Pokud se chystáte ven a nechcete být úplným lákadlem pro vosy a další druhy hmyzu, zkuste použít méně výrazné nebo neparfémované kosmetické přípravky. Také se vyvarujte nošení barevného oblečení s květinovými vzory, které může vosy zmást a přilákat.

5. Voda

Vosy potřebují vodu nejen pro pití, ale také k ochlazování svého hnízda. Bazény, jezírka, kaluže nebo i kapající kohoutky tak mohou být pro tento hmyz atraktivním zdrojem tekutin. Zejména během horkých letních dnů se vydávají z hnízda za účelem shánění tekutin.

Chcete-li snížit počty vos kolem domu, ujistěte se, že na zahradě nemáte velké množství vodních zdrojů. Pítko pro ptáky a hmyz umístěte dostatečně daleko od terasy, bazén zakrývejte plachtou a opravte netěsnící kohoutky. Také nádrže na dešťovou vodu by měly být zavřené – tím omezíte výskyt nejen vos, ale i komárů.

6. Přítomnost jiných hmyzích druhů

I když se dospělci živí především rostlinnými šťávami, pro své larvy shánějí vosy i jiné druhy potravy. Do zahrady je tedy může přilákat i snadná kořist v podobě některých druhů hmyzu. Není samozřejmě žádoucí hubit kvůli vosám veškerý hmyz v zahradě. V tomto ohledu spíše dbejte na zachování diverzity a nainstalujte několik hmyzích domečků, které poskytnou úkryt užitečným druhům živícím se hmyzími škůdci.

7. Úkryty

Vosy si často staví hnízda na místech, která jsou chráněná před větrem a deštěm. Oblíbenými místy jsou například podkroví, střechy, balkony, zahradní přístřešky nebo i dutiny ve stromech. Hmyz se může usadit i v opuštěných norách v zemi nebo ve starých myších doupatech.

Aby se vosy nezabydlely v blízkosti vašeho domu, je důležité pravidelně kontrolovat potenciální místa pro jejich hnízda. Utěsněte všechny možné vstupy do podkroví nebo zahradních staveb a opravte praskliny a díry v budovách. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: