Štěnice jsou jedním z nejobávanějších druhů hmyzu vůbec. Mnoho lidí si je spojuje se špinavým prostředím, to je ale fáma a bohužel se mohou objevit i v sebevíc uklizené domácnosti. Pojďme se tedy podívat na to, kde se vůbec štěnice berou a jak je udržet co nejdále od domova.
Jak vypadají štěnice a odkud se berou
Štěnice domácí (Cimex lectularius) je malý hmyz s plochým, oválným tělem, který je známým parazitem lidí. Dospělá štěnice dosahuje velikosti přibližně 4–5 mm, což je zhruba velikost jadérka od jablka – hmyz je to tedy dost velký na to, abychom ho nepřehlédli, umí se ale dobře ukrývat a objevit štěnice a jejich útočiště může být velmi obtížné.
Tělo tohoto hmyzu je zbarvené do hněda až červenohněda. Barva je často ovlivněna tím, zda je štěnice nakrmena lidskou krví či nikoliv. Vajíčka štěnic jsou velmi malá, bíložlutá a mají velikost kolem 1 mm, takže jsou snadno přehlédnutelná. Upozorní na ně spíše svlečky a trus nymf a dospělců, které vypadají jako rozsypaný mák. Na těchto místech se pak štěnice nejčastěji sdružují.
Tento hmyz nemá křídla, nemůže tedy létat a pohybuje se pouze lezením. Jedná se o noční tvory, ve dne se tedy štěnice skrývají a v noci vyrážejí za potravou. Tu tvoří především lidská krev. Bez potravy ale mohou v různých stádiích přežít i několik měsíců, což je řadí mezi velmi odolné organismy.
Babské rady na štěnice – fungují?
Když se objeví štěnice, spousta lidí se uchyluje k tradičním babským radám, které slibují rychlé a snadné řešení. Zatímco u většiny různých problémů, ať už z hmyzem nebo i z jiné kategorie, babské rady mohou částečně fungovat, u štěnic na ně raději nespoléhejte.
Pro všechny případy je ale vyzkoušet můžete, zde je několik tipů, jak se s tímto hmyzem vypořádat bez chemických prostředků.
Esenciální oleje
Asi nejpopulárnější jsou v tomto ohledu esenciální oleje. Ty totiž opravdu dokážou odpudit mnoho druhů hmyzu. Účinná je především levandule, ale i tea tree, máta nebo citronela. A právě poslední zmíněná esence si jako jediná se štěnicemi umí poradit. Samozřejmě v případě velkého zamoření nepomůže, ale může být skvělou prevencí například při cestování nebo pokud víte, že byl štěnicemi infikován jiný byt v domě.
Česnek
Podobně jako esenciální oleje by měl fungovat také česnek. I ten je poměrně účinným přírodním repelentem. Na štěnice ale neúčinkuje – hmyz si ho ani nepovšimne, je totiž přitahován tělesným teplem a oxidem uhličitým, který vydechujeme.
Vápno nebo klasická křída
U křídy či vápna se věří, že hmyzu vytvoří jakousi bariéru, kterou není schopen překonat. Tento tip poměrně dobře funguje u mravenců, kterým křída naruší pachové cestičky. Pro štěnice ale není překážkou a ani rozsypání vápna nepomůže, protože hmyz se ukrývá ve štěrbinách a na skrytých místech.
Mrazák pro ošetření infikovaných věcí
Jednou z rad je umístit infikované předměty do mrazáku na několik dní. Tento postup může být částečně účinný, protože štěnice a jejich vajíčka jsou citlivé na extrémní teploty. Teplota pod -17°C může zabít štěnice, ale je třeba mít na paměti, že to je praktické pouze pro malé předměty. Nábytek bohužel do mrazáku nedáte a ten to obvykle potřebuje nejvíc. Zejména postele, na kterých spíte, budou štěnic plné – a to nejen matrace, ale hlavně korpus postele který nabízí mnoho úkrytů.
Sodovka nebo ocet
Účinný má být údajně také ocet nebo sodovka.Zatímco sodovka nefunguje snad na žádný druh hmyzu, ocet mnoho druhů spolehlivě odpudí. Funguje ale opět na hmyz, který se řídí především prostřednictvím pachů. Do této skupiny štěnice nepatří, a tak nemá na jejich přítomnost použití octu žádný vliv.
Většina babských rad na štěnice tedy vůbec nefunguje a při napadení těmito škůdci neotálejte a vsaďte na chemii. Přírodní cestou se tohoto hmyzu nezbavíte a každý nezdařený pokus o hubení navíc znamená další nakladená vajíčka a vylíhnuté štěnice, kterých bude stále těžší se zbavit.
Zaměřte se na prevenci
Základem všeho je prevence. Díky ní totiž můžete částečně problémům se štěnicemi předcházet. Samozřejmě, pokud se k vám tento hmyz dostane stupačkou ze sousedova bytu, není ve vašich silách situaci úplně ovlivnit a podchytit včas. Ovšem jiné situace už ovlivnit lze.
Úklid a kontrola
V první řadě dbáme na čistotu. I když se štěnice mohou objevit i v dokonale uklizeném domově, pokud uklízíte pravidelně a kontrolujete všechny rizikové prostory, zjistíte přítomnost štěnic včas. Věnujte pozornost především matracím, roštům a rámům postelí, ale i skříním nebo prostorům za nábytkem, který je blízko vaší postele.
Pozor při cestování
Štěnice si lidé nejčastěji přivezou domů v kufru jako suvenýr z hotelu. Opět se může jednat o dobře hodnocený a čistý hotel. Po příjezdu tedy zkontrolujte matraci a postel. Věci z kufru si nevybalujte do skříní, ponechejte je v zavazadle a to nechejte nejlépe u vstupu do pokoje nebo v koupelně.
Tento hmyz údajně přitahuje špinavé prádlo. Použité oděvy tedy ukládejte například do velkého zipového pytle a nenechávejte je jen tak volně ležet v otevřeném kufru nebo po pokoji.
Zavazadla ochráníte i použitím určitých typů repelentů. Studie z roku 2018 zkoumala, jak působí repelenty proti štěnicím. Účinný byl především DEET ve vyšších koncentracích, ale i citriodiol. Vědci v této studii aplikovali repelent na ručník, který rozprostřeli na zemi a následně na něj položili zavazadlo. Hmyz se kufru opravdu vyhnul téměř ve všech případech v průběhu několika měsíčního testování.
Vyhněte se nákupům starého nábytku
Dalším častým zdrojem štěnic v domácnosti je starý nábytek. Koupíte-li si starší kus nábytku, nemusejí na něm být známky přítomnosti štěnic vůbec patrné. Nemusí to být ani “stoletý” nábytek, ale klidně jen pár měsíců či týdnů využitý. Hmyz se dokonce nenachází pouze v postelích a v čalouněném nábytku. Zalezlý může být třeba i v nočních stolcích nebo ve skříních.
Účinné jsou pouze přípravky proti štěnicím
Když už tedy k napadení dojde i přes preventivní opatření, nezbývá nic jiného, než sáhnout po chemii. Moderní hubící prostředky jsou účinné nejen na dospělce, ale i na nymfy či vajíčka.
Použít můžete různé produkty určené k hubení svépomocí. Nejčastěji lidé sahají po klasických insekticidních sprejích. Jedním z nejoblíbenějších je například Protect proti štěnicím 500 ml, který hubí všechna vývojová stádia štěnic. Po aplikaci navíc zanechá na povrchu ochranný film, který je pro hmyz toxický a smrtelný.
Další účinnou variantou je použití dýmovnice proti štěnicím. Její výhodou je, že se kouř dostane na všechna nedostupná místa, do různých skulin, děr a prasklin, kde se hmyz ukrývá. Nevýhodou je, že hubí pouze dospělce, vajíčka zásah přežijí. Proto je nutné zákrok znovu opakovat po 14 dnech (i několikrát) a kombinovat dýmovnici s vhodným sprejem.
K zjištění přítomnosti škůdců můžete využít i různé lepové pasti na štěnice. Ty sice populaci nezlikvidují, ale můžete díky ni, zjistit, zda už jsou všechny štěnice vyhubené, nebo jestli je nutné aplikaci insekticidů ještě dále opakovat.
Pomůže jen odborná firma?
Ne, s likvidací štěnic si poradíte i svépomocí. Stačí postupovat podle výše uvedených informací. Součástí likvidace štěnic je také praní všeho z dománcnosti na co nejvyšší teploty, mražení věcí, které nelze vyprat ale vlezou se do mrazáku. Někdy je bohužel nutné se zbavit i některých kusů nábytku nebo koberců.
V případě, že se vám boj se štěnicemi nedaří vyhrát a i přes veškeré snahy se hmyz stále vrací, na odbornou firmu se raději obraťte. Profesionálové vědí, co mají dělat, ale hlavně mají mnohem účinnější přípravky, které nejsou běžně na trhu dostupné. U panelových domů je také často nutná dezinsekce všech bytů.
Nejčastější otázky a odpovědi
Co zabíjí štěnice?
Štěnice mohou být účinně zlikvidovány speciálními insekticidy určenými proti nim, jako jsou pyrethroidy, neonikotinoidy nebo regulační látky růstu hmyzu. Práškové insekticidy, jako jsou křemelina nebo kyselina boritá, mohou také pomoci. Fumigace je extrémní metoda, která používá toxické plyny a je velmi účinná, ale vyžaduje odborné provedení. S babskými radami u štěnic nepočítejte, vyzkoušejte spíše Protect sprej proti štěnicím nebo dýmovnici proti hmyzu.
Funguje Savo na štěnice?
Savo, které je běžně používané jako dezinfekční prostředek, na tento hmyz vůbec nijak nepůsobí. Štěnicím nevadí ani dezinfekce, ani ošetřené povrchy Savem.
Jak doma vyhubit štěnice?
Nejlepší způsob, jak doma vyhubit štěnice, je použití profesionálních insekticidů a metod. Můžete použít spreje, prášky nebo postřiky obsahující účinné látky proti štěnicím.
Důležitá je také důkladná údržba domácnosti, jako je čištění a vysávání všech prostor, kontrola a údržba nábytku a pravidelná kontrola prasklin a štěrbin. V těžkých případech je doporučeno obrátit se na odbornou firmu na dezinsekci.
Jak se zbavit štěnic v oblečení?
Pro odstranění štěnic z oblečení je nejúčinnější metodou vyprání oblečení minimálně 60°C a následné sušení v sušičce při nejvyšších teplotách. Štěnice jsou citlivé na výkyvy teplot a horká voda pomůže zlikvidovat dospělce i vajíčka. Pokud nelze oblečení prát na vysokou teplotu, můžete je umístit na několik dní do mrazáku.
Funguje ocet na štěnice?
Ocet je obvykle dobrým přírodním repelentem, ale na štěnice bohužel vůbec nefunguje. Můžete ho využít až po jejich vyhubení chemickými prostředky, skvěle dezinfikuje povrchy bez nutnosti použití další chemie.