Soužití s potkany není rozhodně nic příjemného a jejich blízká přítomnost může být navíc nebezpečná, jde totiž o přenašeče mnoha chorob. Díky své inteligenci se však potkani dokážou snadno vyhýbat nastraženým pastem a zbavit se jich je tak o to náročnější. Nejlepším řešením je tedy prevence a odpuzení těchto hlodavců přirozenými způsoby. Jak na to se dočtete v následujících řádcích.
Proč se zbavit potkanů?
Proč se vlastně vůbec zbavovat potkanů? Důvodů je hned několik. Tím nejzásadnějším jsou zdravotní rizika pro člověka i další zvířata. Nezanedbatelné jsou také různé škody na majetku.
Zdravotní rizika
Potkani nejsou jen nepříjemní, ale také nebezpeční z hlediska šíření různých nemocí. Mezi nejznámější patří leptospiróza, salmonelóza a hantavirus. Tyto nemoci se přenáší přímým kontaktem s potkany, jejich výkaly nebo močí. Tento kontakt není při zamoření hlodavci nijak vzácný, potkani často vlezou i do míst, kde se nacházejí čerstvé potraviny a kontaminují je.
Kromě uvedených chorob mohou hlodavci přenášet i různé druhy alergenů nebo parazity, mezi které patří například blechy.
Škody na majetku
Potkani způsobují škody na majetku, především na potravinách a elektroinstalaci. Často prokoušou kabely, což může vést k výpadkům elektřiny nebo dokonce požárům. Kromě toho ničí skladované potraviny nebo krmiva pro domácí a hospodářská zvířata. Ta mohou hlodavci přímo žrát, nebo je pouze kontaminovat.
Potkan sežere děnně potravu o váze 10% své tělěsné hmotnosti. Při průměrné váze potkana 300g je to skoro kilogram za měsíc na jednoho potkana. Pokud máte na pozemků potkanů 100, je to 100kg měsíčně..
Dlouhodobé důsledky
Pokud se potkani neusměrní včas, rychle se množí a jejich likvidace je čím dál náročnější. Dlouhodobé působení potkanů v domácnosti nebo ve skladovacích prostorách může způsobit trvalé škody na budově, ať už jde o poškození izolace, dřevěných konstrukcí nebo podlah.
Jak rychle se množí potkani?
Potkani se množí extrémně rychle.
- Samice potkana rodí obvykle šest vrhů ročně
- Samice potkana je březí 3 týdny
- Nejčastěji se rodí 5-10 mláďat
- Samice potkana může znovu otěhotnět již druhý den po porodu
- Potkani dosahují pohlavní dospělosti po 4-5 týdnech, což znamená, že populace se může během jednoho roku zvětšit ze dvou potkanů na více než 1000 kusů.
Fungují babské rady na potkany?
Není-li zamoření hlodavci příliš velké, před pastmi a jedy můžete k jejich odpuzení vyzkoušet některé “babské rady”. Většinou ale příliš nefungují.
Bylinky a rostliny
Jedním z nejstarších způsobů, jak potkany odpudit, je využití bylinek a některých druhů rostlin. Takovou klasikou je už máta a levandule. Tyto silně aromatické byliny odpuzují nejen hlodavce, ale i nevítané druhy hmyzu. Vysaďte je okolo domu do záhonů, sušené byliny v bavlněných pytlících se dají také uložit na místa, kde se potkani vyskytují.
Esenciální oleje
Stejně jako sušené byliny fungují i esenciální oleje z těchto rostlin. Stačí na kritická místa nakapat pár kapek vonného oleje. Ten můžete kápnout i na vatové tampony, které vůni lépe udržují a uvolňují pomaleji. Mezi účinné esenciální oleje patří třeba olej mátový, levandulový, ale i eukalyptový.
Kočky a psi
Kočky a psi, zejména teriéři, jsou přirozenými predátory potkanů. Kočka i lovecký pes potkana bez problému chytí, ovšem s tímto problémem váš čtyřnohý mazlíček pomůže i tehdy, nemá-li zrovna lovecké pudy.
Pokud budete psa chovat na zahradě a necháte ho volně se pohybovat i venčit na celém pozemku, potkany i další hlodavce spolehlivě odradí jen pach psa. Stejně tak je to i u koček, mnoho lidí má ale za to, že psi jsou v tomto ohledu “účinnější”.
Přírodní repelenty
Přírodní repelenty si můžete vyrobit i doma z běžně dostupných surovin. Například směs octa a vody, která se nastříká na místa, kde se potkani pohybují. Další možností je směs pepře a česneku, která potkanům také nevoní. Tyto “odpuzovače” ale nemusí být vždy účinné a najdou se i jedinci, kterým aroma česneku nebo octa příliš nevadí.
Využijte technologii i proti škůdcům
Pokud uvedené tipy a preventivní opatření nefungují, vyzkoušejte moderní technologie. K odpuzování škůdců se nejčastěji využívá ultrazvuk, k jejich chytání pak elektronické pasti.
Ultrazvukové odpuzovače
Moderní řešení pro odpuzování potkanů zahrnuje ultrazvukové odpuzovače, které vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné, ale pro potkany nepříjemné. Člověk ultrazvuk neslyší, takže odpuzovač vás nebude nijak omezovat. Naopak hlodavcům značně znepříjemní život i komunikaci s ostatními členy skupiny a místům, kde vysoké frekvence uslyší, se budou vyhýbat.
Při výběru ultrazvukového plašiče je potřeba volit model, který střídá vlnové délky. U levnějších plašičů totiž ke střídání nedochází a hlodavci si tak na monotónní zvuk vytvoří rezistenci. Plašič musí být také dostatečně silný, aby pokryl celou plochu zahrady, sklepa nebo jiného prostoru, ve kterém se škůdci nacházejí. Vlny obvykle neprojdou stěnou, u více místností tedy využijeme několik kusů odpuzovačů.
Elektronické pasti
Dalším moderním řešením jsou elektronické pasti na potkany, které potkany nejen chytí, ale rovnou usmrtí elektrickým výbojem. Tyto pasti jsou oblíbené, protože jsou čisté a bezpečné – nedochází ke kontaktu s mrtvým hlodavcem.
Navíc potkani, kteří jsou známí svou opatrností, mají menší šanci past detekovat, na rozdíl od klasických pastí. Hlodavec také netrpí a je usmrcen prakticky ihned.
Jak vyhnat potkany z domu? Nejlepší je prevence
Součástí celého boje s potkany je pečlivá prevence jejich výskytu. Základem je udržování čistoty na zahradě, v domácnosti i ve skladovacích prostorách, dobré zajištění všech zdrojů potravy i řádná údržba všech budov.
Správné skladování potravin
Základním krokem prevence je zajistit, aby potkani neměli přístup k potravinám. To zahrnuje uzavřené nádoby na potraviny, které jsou pro potkany nedostupné. Dále je důležité pravidelně vynášet odpadky a udržovat čistotu v kuchyni, aby se potkani necítili přitahováni zbytky jídla.
Čistota ve sklepě a na půdě
Pokud půdu nebo sklep neudržujete, stává se ideálním útočištěm pro různé škůdce. Ti zde najdou bezpečný úkryt, ze kterého se vydávají za potravou. Sklep, půdu, ale i venkovní přístavky, garáže a další podobné prostory tedy udržujte v čistotě, suchu a pravidelně je kontrolujte. Věci skladujte v uzavřených nádobách či bednách na policích.
Údržba zahrady
Na zahradě se opět snažíme poskytnout hlodavcům co nejméně úkrytů. Potkani se rádi schovávají mezi poleny dřeva na vytápění, v hromadách větví, ale i v různých skulinách, nevyužívaných kanálech, v trubkách nebo třeba v blízkosti hospodářských zvířat.
Venku potkani také nejčastěji nacházejí potravu a vodu, k těm je potřeba zamezit přístup. Veškeré dostupné zdroje vody dobře zajistěte. Krmiva pro slepice, králíky nebo třeba pro psy a kočky uchovávejte v dobře uzavíratelných nádobách. Z trávníku ihned uklízejte popadané ovoce a svou úrodu uskladněte na bezpečné místo..
Oprava poškozených zdí
Aby se hlodavci nedostali do budovy, je třeba ji udržovat v dobrém stavu. Všechny praskliny, díry a poškozené stěny ihned opravujte. Vyměňte stará okna i dveře, které nedoléhají nebo jsou špatně zavřít. Ujistěte se, že nemáte díry v podbití střechy, velké dutiny ve zdech, díry kolem trubek od topení či vody.
Co je nejúčinnější na potkany?
Pokud už prevence selže a potkani se usídlí ve vašem domě, je důležité použít účinné metody likvidace. Kromě výše zmíněných ultrazvukových odpuzovačů a elektronických pastí jsou jednou z možností také jedovaté nástrahy. Tyto jedy působí pomalu, aby potkan nezjistil, že požírá nebezpečnou látku, protože potkani jsou velmi opatrní a nedůvěřiví.
Z jedovatých nástrah se nejvíce osvědčily měkké návnady Bros s účinnou látkou bromadiolon, nebo měkké návnady na potkany Ratimor s látkou brodifakum. Návnady stačí umístit do deratizační staničky, kterou položíte na místo, kde se hlodavci nejčastěji pohybují. Zároveň vždy dbejte na bezpečnosti lidí i dalších zvířat. Ideálním řešením jsou proto staničky uzamykatelné.
Jedovaté nástrahy mohou být nebezpečné pro domácí mazlíčky. Umístěte je proto do deratizačních staniček na místa, kam se mazlíčci nedostanou.
Klasické pasti na potkany jsou o něco méně účinné, ale při správném použití svůj účel splní. Nezbytné je pasti nastražit v čistých rukavicích, aby návnada nebyla cítit po člověku. Past umístěte tak, aby měl hlodavec na daném místě klid a cítil se co nejvíce bezpečně. Nastražené pastičky je nutné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby likvidovat. Novou past položte na jiné místo než tu předchozí.
Pokud budete důslední, potkani nemají šanci. Vyzkoušejte naše tipy ještě dnes a udělejte ze svého domova bezpečné místo.