Myši jsou běžným škůdcem, se kterým se setká snad každý majitel domu, zahrady nebo chaty. Pokud se u vás zabydlí, dokážou napáchat nepříjemné škody i narušit běžné fungování a domácí pohodu. Co odpuzuje myši a jak se jich jednou provždy zbavit?
Myši v domě
Myši v bytě nejsou jen nepříjemnými, ale také potenciálně nebezpečnými návštěvníky. Tito hlodavci, kteří se často dostávají do domácností zejména v chladnějších měsících, mohou způsobit celou řadu problémů. Asi největším problémem je možná kontaminace potravin výkaly, močí a srstí, což zvyšuje riziko přenosu různých nemocí, jako je leptospiróza, hantavirus nebo salmonelóza. Dalším problémem jsou pak různé alergické reakce, které se vyskytují u citlivějších lidí.
Hlodavci mají potřebu neustále okusovat, aby si obrušovaly své stále rostoucí zuby. To vede k poškození majetku – myši totiž okoušou cokoliv, ať už je to nábytek, sádrokartony, knihy, ale i zdi nebo dřevěné podlahy. Dostanou-li se například u dřevostaveb nebo starých domů do zdí, poškozují okusem i elektrické kabely a hrozí tak riziko požáru.
Přítomnost jakýchkoliv hlodavců, ať už jde o myši, potkany nebo třeba krysy, je nutné ihned řešit. Hlodavci se totiž velmi rychle množí a pokud problém nepodchytíte včas, můžete jich místo jednoho jedince likvidovat desítky.
Jak vypadá myší trus?
Jak poznáte, že máte doma myši? Většinou je jako první prozradí jejich trus. Ten je drobný, tmavý a má tvar malých válečků. Obvykle se nachází v blízkosti zdrojů potravy, podél zdí nebo v temných koutech, kde myši často přebývají. Pokud objevíte trus, je to jasný signál, že myši se na daném místě nacházejí.
Kromě trusu poznáte přítomnost hlodavců i podle typických zvuků, které lze slyšet hlavně v noci. Jde o škrábání, kousání nebo jakési “pilování” dřeva. Tyto zvuky obvykle vycházejí z dřevěných podlah, z nábytku (myši se mohou zabydlet třeba i v úložném prostoru gauče nebo postele) nebo ze zdí.
Jak chytit myš?
Při honu na myš je nezbytným prvním krokem utěsnění všech cestiček, kterými by se hlodavec mohl dostat ven nebo dovnitř. K utěsnění otvorů použijte například sádru nebo beton, záleží na tom, kde se tyto skuliny nacházejí. Pozor na různé pěny a jiné měkké materiály, myši je totiž bez obtíží prokoušou. Skvělým řešením je použití MouseStop pasty, která je ekologická a bezpečná pro lidi i domácí mazlíčky.
Dalším krokem je nastražení pastiček s návnadou. Pastičky použijte buďto klasické dřevěné s kovovými komponenty, nebo plastové pasti na myši. Každá z těchto pastí vždy chytí jednu myš, rozmístěte jich tedy dostatek. Pokud bojujete s hlodavci třeba ve stájích nebo poblíž drůbeže a myší je opravdu hodně, investujte do elektrických pastí na myši, které lze používat opakovaně. Vyhněte se pastem lepovým, ty jsou u nás pro hubení hlodavců zakázané, protože zvíře neusmrtí ihned.
Co použít jako návnadu do pasti na myši? Určitě něco aromatického. Vsadit můžete na klasiku v podobě sýra, myším ale chutná třeba slanina, ořechy a ořechová másla nebo sladkosti. Připravenou pastičku pak umístěte tam, kde se myši nejčastěji pohybují – dejte ji co nejblíže ke zdi a stejným směrem otočte i stranu s návnadou.
Co nesnášejí myši
Myši jsou přizpůsobivé a odolné, ale existuje několik věcí, které nesnášejí a přirozeně se jim vyhýbají. Využijete je jako prevenci před hlodavci nebo jako pomůcku při jejich hubení.
Ultrazvuk
Jednou z metod, kterou mnoho lidí používá k odpuzování myší, jsou ultrazvukové odpuzovače. Tyto přístroje vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné, ale myším jsou nepříjemné. Myši nesnášejí ultrazvuk, protože narušuje jejich komunikaci a orientaci v prostoru.
Při použití ultrazvukových odpuzovačů je důležité, aby byly správně umístěny v místech, kde se myši nejčastěji pohybují. Je však také třeba vzít v úvahu, že myši se mohou na ultrazvuk časem adaptovat, pořiďte tedy kvalitní plašič, který mění frekvence.
Při instalaci nezapomeňte na to, že ultrazvuk neprochází stěnou. Jsou-li myši ve více pokojích a na více místech, umístěte na každé z nich jeden plašič.
Přírodní odpuzovače
Přírodní odpuzovače jsou dalším účinným způsobem, jak se myší zbavit. Myši nesnášejí silné vůně některých bylin a esenciálních olejů. Mezi nejúčinnější přírodní odpuzovače patří máta peprná, eukalyptus, levandule a bobkový list. Dle babských rad na myši fungují i suché ořechové listí nebo česnek.
Z těchto rostlin můžete buďto připravit různé odvary, kterými vytřete podlahy, nebo je v sušené formě rozmístit tam, kde se hlodavci nejčastěji pohybují. Zmíněné rostliny si vysaďte i v zahradě kolem plotů i domu, některé myši se tak pozemku raději vyhnou.
Oděvy nebo ložní prádlo ve skříních pak ochráníte umístěním silně vonícího bylinného mýdla. Stejně fungují i levandulové sáčky proti molům. V interiéru můžete k odpuzení hlodavců využít i křemelinu smíchanou s esenciálním olejem z máty, levandule a eukalyptu.
Přirození nepřátelé
Myši mají v přírodě několik přirozených nepřátel, kteří mohou přispět k jejich kontrole i v domácím prostředí. Asi nejznámějším predátorem jsou kočky. Kočka se silným loveckým pudem dokáže snížit počty hlodavců v jejím teritoriu opravdu znatelně. Nevýhodou je, že kočky neloví jen myši, ale i ptáky, obojživelníky nebo plazy.
Stejnou službu jako kočka udělá i lovecký pes. Někdy stačí aby na pozemku nebo v domě byl cítit pouze pach predátorů. Doporučuje se také dát na místa, kde se myši vyskytují, větší množství kočičích nebo psích chlupů. Na zahradě lze jako odpuzovač použít i kočičí moč.
Kromě domácích zvířat jsou v přírodě přirozenými nepřáteli myší také sovy, draví ptáci a hadi. Vytvořte pro ně na zahradě přívětivé prostředí – umístěte budky, poskytněte ptákům dostatek úkrytů v podobě stromů a hadům vyrobte hadník z kamení a dřeva.
Jak se zbavit myší v zahradě
Myši se nezdržují pouze v domácnostech, ale často si hledají útočiště i na zahradách, kde mohou škodit tím, že okusují kořeny rostlin, poškozují úrodu nebo se schovávají v kompostech a hromadách dřeva. S klesajícími teplotami pak mohou nalézt také do garáže, různých přístavků nebo dokonce do domu.
Zbavit se myší na zahradě může být náročnější než v domech. Venku jich bývá mnohem více, pohybují se na větších plochách a mají více zdrojů potravy. Jejich výskytu je tedy dobré hlavně předcházet. Jak na to?
- Udržujte zahradu čistou a zbavte se všech hromad trávy, dřeva, listí nebo sutě, ve kterých by se mohli hlodavci skrývat.
- Vysaďte vhodné rostliny – jak už bylo zmíněno výše, myši odpuzuje třeba máta a levandule, ale i heřmánek, česnek, hřebíček, vavřín nebo chilli.
- Zabraňte myším k přístupu k potravě. Skladujte krmiva pro zvířata v uzavřených nádobách, pod kompost i vyvýšené záhony dejte pletivo, pravidelně vynášejte odpadky.
- Podpořte celkovou biodiverzitu v zahradě a výskyt dravců v podobě ptáků, sov a hadů. Kočka může být účinnou zbraní proti myším, diverzitu zahrady ale umí i narušit.
Venkovní pasti
Odchyt myší do klasických pastí nemusí být na zahradě efektivní. Myši mohou chodit jinými cestičkami, pastí je také nutné rozmístit větší množství. Ideálním řešením je tedy umístění jedovatých nástrah.
Použít můžete gelové sáčky na myši, granule nebo zrní napuštěné jedem. Ať už zvolíte jakýkoliv produkt, vždy jej umístěte do vhodné deratizační staničky. Ta ochrání například domácí mazlíčky nebo děti před pozřením návnady. A pokud se po zahradě pohybují děti, je lepší vybrat staničku uzamykatelnou.