Zatímco po setmění nám chvíle venku kazí komáři, přes den se s nimi vystřídají mouchy. Tento létavý hmyz je často nesnesitelný a dokáže znepříjemnit každou letní grilovačku. Pokud se celé odpoledne nechcete ohánět plácačkou nebo zavěšovat neestetické mucholapky, vysaďte kolem domu a terasy ty správné rostliny. Které to jsou a jak připravit domácí postřik na mouchy?
5 rostlin, které odpuzují mouchy
Některé rostliny mají schopnost odpuzovat mouchy díky svým specifickým vůním a chemickým látkám, které produkují. Tyto rostliny mohou být skvělou volbou pro vaši zahradu, terasu nebo dokonce interiér. Kromě své repelentní funkce také přinášejí estetickou hodnotu a mnohdy i užitek v kuchyni.
-
Vratič obecný
Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je vytrvalá bylina, která se často vyskytuje na loukách a podél cest. Tato rostlina je známá svými jasně žlutými květy, které se objevují v létě. Vratič obsahuje thujon, látku, která je pro mouchy nepříjemná a účinně je odpuzuje. Stačí umístit svazek sušeného vratiče do oken nebo na stůl, a mouchy se budou držet dál – navíc je i krásnou dekorací, která dodá vašemu domovu rustikální nádech.
Rostlinu samozřejmě můžete také vysadit do zahrady. Je nenáročná a hodí se do trvalkových záhonů. Kromě much vratiče odpuzují i klíšťata nebo mandelinky.
-
Muškáty
Muškáty (Pelargonium spp.) jsou na tomto seznamu možná překvapením – jejich pestré květy totiž mnoho hmyzu nalákají, jde ale hlavně o opylovače, kteří jsou v zahrádce vítáni. Naopak pro mouchy je vůně muškátů velmi nepříjemná a pokud mohou, vyhnou se jim. Aroma nevyhledávají ani komáři, mravenci a další hmyz.
Pro ochranu vašeho domova tedy stačí vysadit muškáty do truhlíků a rozmístit je na venkovní okenní parapety. Květiny se hodí také do závěsných květináčů pod pergoly, zejména převislé kultivary. Bohaté výsadby barevných pelargonií navíc vypadají opravdu krásně a jsou oblíbenou dekorací mnoha domovů.
-
Mugwort – pelyněk černobýl
Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), známý také jako mugwort, je další rostlina s vynikajícími repelentními vlastnostmi a mouchy se jí obloukem vyhýbají. Tato vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky až jednoho metru, je známá svou silnou aromatickou vůní. Pelyněk můžete vysadit na zahradě nebo použít sušené listy a květy v interiéru. Vedle svého odpuzujícího účinku na mouchy má pelyněk i léčivé vlastnosti, například podporuje trávení.
Jeho nevýhodou ale je, že se jedná o poměrně silný alergen. Před výsadbou se tedy ujistěte, že nikdo ve vaší domácnosti není na pelyňky alergický.
-
Bazalka
Bazalka (Ocimum basilicum) je oblíbená bylinka nejen v kuchyni. Její výrazná, svěží vůně je pro mouchy velmi nepříjemná. Kromě much ale zažene i mnoho dalšího hmyzu, který v naší blízkosti nevidíme rádi.
Pěstování bazalky je jednoduché a můžete ji mít na parapetu v kuchyni nebo na zahradě. Kromě toho, že vám bazalka pomůže v boji proti mouchám, ji můžete využít i při vaření, což z ní činí multifunkční rostlinu. Pravidelným stříháním bazalky podpoříte její růst a zároveň udržíte její silné aroma, které se skrývá především v mladých listech.
Bazalkovou nať si můžete také nasušit a umístit ji do malých plátěných pylíků, které pověste třeba na rukojeti u oken. Do pytlíčků přidejte také sušenou levanduli, mátu nebo meduňku pro zvýšení účinnosti.
-
Aksamitník
Aksamitník (Tagetes spp.) neboli afrikán je jednou z nejznámějších rostlin, které odpuzují hmyz. Možná máte tyto oranžově kvetoucí květiny zažité jako doplněk do záhonů se zeleninou, vysadit je ale můžete prakticky kamkoliv, včetně truhlíků na okenních parapetech.
Afrikány mají rády slunce, jinak jsou ale velmi nenáročné. Snesou se i s jinými druhy rostlin, proto je můžete vysadit třeba společně s bazalkou nebo levandulí. Silné aroma oranžových květů spolehlivě odpudí nejen mouchy, ale i komáry a prakticky všechen hmyz.
Domácí postřik na mouchy
Tyto rostliny nemusíte pouze vysadit do zahrádky. Jejich síla se dá využít i v postřiku, který je navíc šetrný vůči životnímu prostředí a dalšímu hmyzu v přírodě. Postřik můžete aplikovat na kůži. oděv, nebo třeba v okolí zahradního posezení, případně směs umístit do mělkých misek.
Co budeme k přípravě postřiku potřebovat?
- 250 ml destilované vody,
- 100 ml lihu,
- hrst sušeného vratiče,
- esenciální olej (například z levandule, citronely)
Nejprve si jemně podrtíme hrst květů vratiče. Mohou být sušené i čerstvé. Dáme je do misky a zalijeme 100 ml lihu. Tuto směs je potřeba nechat odstát přibližně týden.
Po uplynutí této doby zcedíme líh přes jemné sítko do větší misky. K výluhu přilijeme destilovanou vodu a přidáme asi 20 kapek zvoleného esenciálního oleje. Vše dobře promícháme a tekutinou naplníme rozprašovač.
Díky květinám se vám podaří snížit množství much, ale úplně se jich nezbavíte. V sezóně tak budete používat sítě do oken, plácačky, mucholapky, a další osvědčené přípravky na mouchy. Další možnosti jak se much zbavit si můžete přešíst zde: jak se zbavit much