Zatímco v mnoha zemích světa je přítomnost hadů na zahradě opravdu nebezpečná, v českých zahrádkách se tolik bát nemusíme. Hadi jsou užitečnými společníky, kteří jsou nedílnou součástí zdravého ekosystému. Určitou hrozbou však mohou být například zmije, které je dobré z pozemku co nejdříve dostat pryč. Co odpuzuje hady a jak se jich zbavit se dozvíte v tomto článku.
Hadi v zahradě – škodí, nebo jsou užiteční?
V České Republice žije jen 5 druhů hadů. Zmije, a 4 druhy užovek. Dále tu žije slepýš, který ale mezi hady nepatří, i když tak vypadá.
Hadi hrají v přírodě důležitou roli, protože pomáhají regulovat populace škůdců, zejména hlodavců, ale i některých druhů hmyzu. Přestože přítomnost hadů v zahradě příliš mnoho lidí neocení, není dobré je hned zatracovat. Základem je rozpoznat druh. Jedná-li se o zmije, pravděpodobně nemáme jinou volbu, než hady ze zahrady vypudit.
Užovka v zahradě vám nijak neublíží, a je vyloženě prospěšná. Pomůže vám v boji s hlodavci, kteří často úspěšně likvidují úrodu a jsou přenašeči nebezpečných chorob. Hadi si hravě poradí s myší, ale i hrabošem nebo třeba potkanem. Než se tedy rozhodnete plazů zbavit, dobře zvažte všechna pro a proti. Je také potřeba myslet na to, že v České republice jsou všichni hadi zákonem chránění a “boj” s nimi tedy musíte omezit pouze na odpuzovací metody.
Druhy hadů v českých zahradách
Ať už si chcete hady v zahradě ponechat, nebo se jich naopak zbavit, vždy je dobré vědět, s kým máte tu čest. Co se týče hadů jedovatých, v našich končinách se setkáme pouze se zmijí. Ta vyhledává spíše suché a kamenité oblasti, najdete ji tedy třeba vyhřívat se na skalce. Mezi další skupinu hadů patří užovky. Ty jsou neškodné, mají raději travnatí porosty, stromy, ale i vodní plochy. V zahradách je najdeme mnohem častěji.
Pojďme se ale blíže podívat na jednotlivé druhy.
Zmije obecná (Vipera berus)
Zmije je jediný jedovatý had v Česku a bývá relativně malá, dorůstá obvykle do délky okolo 50–70 cm. Má charakteristickou klikatou čáru na hřbetě a její zbarvení se může lišit od šedé po hnědou nebo dokonce černou.
Jak bylo již zmíněno výše, zmije žijí hlavně v kamenitých a suchých oblastech, ale mohou se vyskytnout i v lesních porostech nebo na pastvinách. Na zahrady se dostanou jen výjimečně, hlavně tam, kde jsou ideální úkryty, jako je neudržovaná vegetace, hromady dřeva a kamení.
Užovka obojková (Natrix natrix)
Tento neškodný had je velmi rozšířený a snadno ho poznáte podle charakteristických žlutých skvrn za hlavou. Užovka obojková miluje vlhká prostředí, takže ji často najdete v blízkosti jezírek, rybníků nebo jiných vodních ploch.
Dorůstá délky až 120 cm a je známá svou plachostí, takže při setkání s člověkem rychle uteče.
Užovka hladká (Coronella austriaca)
Tento menší druh užovky dorůstá délky okolo 60–80 cm a má hnědavé nebo šedé zbarvení s tmavými skvrnami. Užovka hladká preferuje sušší a kamenitější oblasti, ale může se vyskytnout i v zahradách, kde jsou hromady kamení nebo dřeva. Je neškodná a také plachá.
Užovku hladkou si laik z větší vzdálenosti snadno splete se zmijí. Zavádějící je totiž nejen místo jejího nejčastějšího výskytu, ale i zbarvení. Na hřbetě sice nenajdeme pro zmije typickou klikatou čáru, ale tmavé hřbetní skvrny ji poměrně dobře napodobují.
Užovka podplamatá (Natrix tessellata)
Další druh užovky, která preferuje vodní prostředí. Užovka podplamatá se vyskytuje zejména v jižních oblastech Česka, v okolí řek a vodních nádrží. Dorůstá délky až 140 cm, což z ní činí jednoho z nejdelších hadů v Česku.
Je neškodná a živí se rybami. Vzhledem se podobá užovce hladké, je ale větší a zbarvení je spíše šedivé.
Užovka stromová (Zamenis longissimus)
Největší český had je užovka stromová. Nejdelší změřený kus u nás měl 196cm. Běžně se dorůstají délky 90-140 cm. Může mít různá zbarvení od žluté přes šedou, hnědou až po černou.
U nás se vyskytuje pouze na několika málo místech na jižní Moravě, a je nejvzácnější užovkou v ČR. I když je to největší český had, je nejedovatá a neškodná.
Slepýš není had i když tak vypadá
Dalším užitečným a neškodným živočichem který vypadá jako had je užovka. I přes svůj vzhled nejde o hada, ale o beznohou ještěrku, která vám nijak neublíží, a pomůže vám s likvidací hmyzu v zahradě.
Jak se zbavit hadů na zahradě?
Užovky ze zahrady vyhánějte jen pokud k nim máte opravdu nepřekonatelný odpor. Pokud se chcete hadů ze zahrádky za každou cenu zbavit, je v první řadě nezbytné udělat prostor pro hady neatraktivním. Základem je minimalizace všech úkrytů, tedy hromad kamení, dřeva, někdy i listí nebo větví. Hadi mohou najít útočiště třeba i v rozbité kamenné zídce, pod cihlami nebo v zahradním jezírku.
Čistá zahrada, půl úspěchu
Hadi potřebují k životu úkryty a dostatek potravy. Zahradu tedy pravidelně udržujte. Kromě odstranění všech možných úkrytů také pravidelně sekejte trávník, hrabejte listí a kompost uchovávejte v uzavíratelném kompostéru.
Dalším důležitým krokem je eliminace zdrojů potravy. Pokud máte na zahradě problém s hlodavci, jako jsou myši, hraboši nebo potkani, přítomnost hadů se dá očekávat, jedná se totiž o jejich hlavní zdroj potravy. Zaměřte se tedy v první řadě na likvidaci hlodavců. Ideální je použití různých pastí. Jedovaté návnady v přítomnosti většího počtu hadů nejsou úplně na místě, protože by mohlo dojít k sekundární otravě chráněných živočichů.
Přirození nepřátelé hadů
Další variantou je přilákat do zahrady přirozené nepřátele hadů. Někteří z nich dokonce pomůžou v boji s přemnoženými hlodavci i hady zároveň. Sem patří třeba draví ptáci a sovy. Tito predátoři se rádi zabydlí například ve velkých budkách ukrytých v hustých větvích vyšších stromů. Na menších hadech si ale rádi pochutnají i ježci, lasičky nebo kuny.
Odpuzovače na hady a další vychytávky
Pokud chcete hady zcela odradit od návštěvy vaší zahrady, můžete využít různé odpuzovače hadů.
- Vibrační plašič hadů – tato zařízení vysílají do půdy jemné vibrace, které jsou hadům nepříjemné. Hadi vnímají vibrace velmi citlivě a pokud se jim nelíbí, raději si najdou jiné místo. Vibrační plašiče lze umístit na různá místa v zahradě a tím zajistit, že hadi nebudou mít kde setrvávat. Vibrační odpuzovače často fungují také třeba na hlodavce, naopak psům a kočkám obvykle nevadí a jsou tak pro domácí zvířata bezpečné.
- Chemické odpuzovače – na trhu jsou dostupné i chemické prostředky, které odpuzují hady svým specifickým zápachem. Tyto látky lze aplikovat v oblastech, kde se hadi často pohybují, například podél plotu nebo v okolí křovin.
- Přírodní odpuzovače – hady údajně odpuzují i některé druhy rostlin. Mezi ně patří především cibule a česnek, jejichž silné aroma narušuje hadům citlivé vnímání okolních pachů. Mezi další rostliny patří třeba měsíček lékařský, pažitka, bazalka nebo citronela.
Jaký je nejjedovatější had v čR?
Nejjedovatějším, a zároveň jediným jedovatým hadem volně žijícím na území České Republiky je zmije obecná. (Vipera berus)
Jak silný jed má zmije?
Jed zmije obecné obsahuje látky, které způsobují bolest, otok a místní poškození tkáněje. Jed zmije poměrně silný, ale zmije ho má málo. Smrtelná dávka jedu je kolem 15-20 miligramů, a zmije ho má v průměru jen 10 miligramů. Navíc jed při uštnutí nikdy nevypustí všechen, ale šetří si ho.
Je kousnutí od zmije nebezpečné?
Zmije používá uštknutí jako obranný mechanismus, proto vás uštkne jen když se cítí ohrožena, a jedu použije jen málo, aby jí zbyl na případnou další obranu.
Pro zdravého člověka by uštknutí zmijí nemělo být smrtelně nebezpečné. Za posledních 50 let je v ČR zdokumentováno jen jediné úmrtí po uštknutí zmijí. Přesto je každé uštknutí rizikové, zejména pro děti, starší osoby a alergiky. Pokud vás zmije uštkne, rozhodně situaci nepodceňujte.
Co dělat, když mě uštkne zmije? První pomoc při uštkutí.
Pokud zmije obecná někoho uštkne, první pomoc je klíčová. Nepanikařte, a snažte se zachovat klid – panika nebo běh pro pomoc může způsobit rychlejší šíření jedu v těle. Ihned znehybněte postiženou část těla, aby se jed nešířil dál. Ranku po kousnutí nevysávejte, neřežte ani neškrťte. Doporučuje se rychle zavolat záchrannou službu nebo navštívit lékaře, který může aplikovat protilátky a další léčbu podle potřeby.