Potkani na zahradě, v kurníku nebo přímo v domě nepotěší nikoho. Tito nepříjemní hlodavci mohou být agresivní, přenášet mnoho chorob, zabíjet drobná domácí zvířata a způsobit hotovou spoušť v zahradě. Jak se s těmito škůdci co nejlépe vypořádat? A dá se jejich přítomnosti nějak předcházet?
Málo potravy a její nedostupnost
Potkani vyhledávají místa s dobře dostupnou potravou. Nejčastěji je uvidíme ve stodolách plných obilí a kukuřice pro drůbež a uskladněných plodin. Ocení také dobře přístupné odpadky, otevřené pytle s psími granulemi, nebo třeba spadané ovoce pod stromy.
Prvním krokem v boji s těmito hlodavci by tedy mělo být omezení těchto zdrojů potravy. Veškerá krmiva pro domácí zvířata uchovávejte dobře uzavřená. Ovoce a zeleninu skladujte v bedýnkách na místech, která jsou potkanům nepřístupná. Během léta a podzimu nezapomínejte na pečlivý úklid kolem ovocných stromů., aby hnijící ovoce v trávníku hlodavce nelákalo na váš pozemek.
Nedostatek úkrytů
Další věcí, kterou potkani k pohodlnému a spokojenému životu potřebují, jsou úkryty. Obyčejně si hloubí nory v půdě, nicméně mnohem raději jdou snazší cestou - pokud mají na pozemku přístup do stodoly plné harampádí a prázdných krabic, podél budov plno prasklin ve zdech, dobře přístupné uskladněné dřevo a podobně, najdou plno míst ke hnízdění.
Nedostatek úkrytů by měl být dalším krokem, který při likvidaci potkanů podniknete. Odstraňte vše, co by mohlo k hnízdění hlodavců posloužit. Nezapomeňte, že milují tmavá a vlhčí místa.
Čistota
S předchozími dvěma body úzce souvisí udržování čistoty. Úklid zahrady, dvora, různých stodol a přístavků na pozemku, garáže i samotného domu by měl být samozřejmostí. V těchto prostorách neskladujte nic, co nepotřebujete. Vyhoďte staré krabice, zlikvidujte různé různé tašky a pytle plné nepotřebných věcí, neskladujte ani zbytky stavebního materiálu.
Zahrada by měla být celoročně čistá, bez hromad listí, větví, bez spadaného ovoce a dalších zbytků. Kompost je ideální mít v uzavíratelném kompostéru, odpadky v dobře zavřených popelnicích co nejdál od domu.
Pachy predátorů i některých rostlin
Potkani mají velmi citlivý čich a plno pachů je přímo odpuzuje. Tím hlavním, kterým je lze zastrašit, je pach různých predátorů. Pokud na vaší zahradě žije pes i kočka, máte napůl vyhráno. Hlodavci se raději přesunou tam, kde jim nehrozí žádné potenciální nebezpečí. Dostupné jsou také různé “repelenty” a pachové ohradníky. Ty jsou nejčastěji určené k odpuzování divoké zvěře, některé z nich však poměrně dobře fungují i na potkany. Jedná se ale spíše o prevenci.
Mnozí zahradníci se pak shodují, že na potkany platí vůně máty. Tu je dobré vysadit kolem domu, ovocných stromů, kurníků, králíkáren a podobně. Esenciální olej z máty nebo sušené listy lze aplikovat také v interiéru.
Utěsnění všech otvorů
V rámci všech těchto preventivních opatření nezapomínáme ani na utěsnění všech otvorů, trhlin a děr, kterými se mohou potkani dostat do domu nebo třeba garáže. Vypudíme-li je totiž ze zahrady, budou hledat jiné místo k životu, kterým se může stát například sklep.
Těsnění pod dveře proti hlodavcům
Nejsou to ale jen díry podél domu nebo otevřené dveře, kterými se potkani dostanou dovnitř. Nezapomínejte na to, že tato zvířata jsou zdatnými lezci a skokany. Vyšplhají i několik pater a dostanou se prakticky kamkoliv. Je tedy nezbytné dobře zabezpečit také různé větrací otvory (například vývody koupelnového ventilátoru či digestoře) pomocí mřížek s dostatečně malými otvory. Stejně tak postupujte i u odpadních trubek.
Ultrazvukové frekvence a vibrace
Skvělou prevencí, ale i součástí boje s potkany, jsou bezesporu ultrazvukové plašiče. Ty vydávají pro naše ucho neslyšitelné frekvence, které jsou hlodavcům velmi nepříjemné. Kvalitní plašič je nastaven tak, aby rušil pobyt hlodavcům, nikoliv psům a kočkám. Není však vhodné jej využít například poblíž králíkáren.
Ultrazvukové plašiče potkanů
Při výběru dbejte na to, aby plašič pokryl dostatečně velký prostor, případně nainstalujte více zařízení tak, aby byl jejich dosah dostatečný. Je dobré volit plašiče s automatickou změnou kmitočtu. Díky tomu si škůdci na frekvenci nezvyknou a zařízení tak bude účinné dlouhodobě.
Jedy a pasti
Pokud se už u vás potkanům zalíbilo a zabydleli se, je třeba přistoupit k o něco radikálnějšímu řešení. Přemnožení těchto hlodavců většinou nevyřešíte jinak, než použitím jedů. Na trhu jich najdete celou řadu - dostupné přípravky mají různou koncentraci účinné látky i různé provedení. Může se jednat o zrní napuštěné jedem, měkké kapsle, granule, bloky a podobně.
Jedy na potkany
V minulosti velmi oblíbené gely už se dnes nevyrábí, stejně jako jedy s obsahem kyanidů a obdobných látek. Dnes najdeme na trhu účinné látky pouze dvě - bromadiolon a o něco silnější brodifakum. Výhodou těchto látek je, že zabijí hlodavce i v nízké koncentraci a nehrozí tak sekundární otrava u domácích zvířat jako jsou psi a kočky. Veškeré návnady a jedy však musí být umístěny tak, aby se k nim nedostala jiná zvířata než potkani - ideálně tedy v deratizačních staničkách.
Pasti na potkany
RL:
V některých případech může být výhodnější použití živolovných i klasických sklápěcích pastí. Ty obvykle pokládáme v domech, ve sklepech, případně na půdách. Hodí se zejména pro použití v domácnostech a prostorách, kde se pohybují malé děti, případně tam, kde by mohli zalézt otrávení hlodavci do těžko přístupných míst a uhynout.
Přirození nepřátelé
V okolí domu je vhodné podpořit pohyb přirozených nepřátel potkan. Mezi ty patří především šelmy a větší draví ptáci. O kočkách a psech jsme se zmínili již výše. Jejich chov na zahradě je obvykle dobrou prevencí výskytu, nebo alespoň přemnožení hlodavců.
Mezi hlavní predátory potkanů patří také kuny a tchoři, výr velký a další druhy větších sov, například kalous ušatý a sova pálená. Máte-li na zahradě vyšší stromy, můžete sovám připravit budky ke hnízdění. Ty by měly být asi 60 cm vysoké, 30 cm široké i hluboké a umístěné ve výšce několika metrů od země. Pokud víte, že v některé z budek sovy žijí a aktivně hlodavce loví, nepoužívejte žádné jedy a návnady.