Co nesnáší hryzec vodní

Hryzec vodní je hned po ondatře jedním z největších hlodavců u nás. I když jeho druhové jméno napovídá, že ho najdeme především poblíž vodních toků a ploch, překvapivě se tento drobný savec často objevuje i na místech od vody poměrně vzdálených. Do jeho hledáčku se mohou dostat i naše zahrady plné zeleniny a dalších plodin. Jak hryzce rozeznat od jiných škůdců a jak se ho zbavit?

Jak vypadá hryzec vodní

Hryzec vodní, latinsky známý jako Arvicola amphibius, je drobný hlodavec s tělem dosahujícím délky mezi 13 až 24 centimetry. Kožich hryzců může být v odstínech šedé až černohnědé barvy s občasným světlejším zbarvením na břiše. V některých případech jsou jedinci úplně černí. Srst je velmi lesklá, hustá a přizpůsobená životu poblíž vody.

Tento hlodavec má typicky malou, zaoblenou hlavu, která přímo přechází do mohutného těla. Malé uši jsou skryté v husté srsti a okolo čumáku se nacházejí dlouhé hmatové vousy. Ocas, který dosahuje délky 6 až 10 centimetrů, je porostlý krátkými chlupy.

hryzec vodní(4)

Hryzci vodní jsou aktivní jak ve dne, tak v noci. Mají různý “rozvrh” bdění a spánku, které se obvykle mění v závislosti na ročním období. Žijí v podzemních norách, kde vytvářejí páry, rodinné skupiny nebo dokonce rozsáhlé kolonie skládající se z více rodinných klanů.

I když se pohybují poměrně pomalu a špatně šplhají, jsou mistři v plavání, potápění a hrabání si cest pod zemí. Tato kombinace vlastností a schopností jim umožňuje přizpůsobit se různým prostředím a životním podmínkám.

Výskyt a život hryzců

Jak jsme si již nastínili v textu výše, hryzci žijí nejčastěji podél břehů řek, rybníků a jezer. V techto oblastech si budují nory, které vystýlají hnízdy z trávy a dalších přírodních materiálů. Není výjimkou, že se hnízda objevují také přímo na břehu v křoví nebo na vodě na naplaveném dřevu.

Díky schopnosti dobře plavat a potápět se hryzci často poškozují podzemní části vodních rostlin. Spletité nory ale vedou i dále od vody a hryzci tak mohou poškozovat kořeny rostlin rostoucích v půdě.

hryzec vodní(3)

Stejně jako ostatní hlodavci, i tento druh se rychle a efektivně množí. Z tohoto důvodu jej řadíme mezi škůdce. Období rozmnožování začíná obvykle v březnu nebo dubnu a trvá až do začátku zimy. Samičky mají tři až pět vrhů mláďat za rok. Někdy se stává, že mláďata z prvního vrhu samostatně rozmnožují již na konci léta a bývají schopna mít až dvě mláďata.

Březost trvá 20 až 22 dní, starší samice mohou mít až 11 mláďat najednou. Jejich srst roste do tří dnů, otevírají oči za devět dní a jsou plně osrstěná do 14 dnů. Když opustí hnízdo, mláďata i s rodiči se rozptýlí.

Jak škodí hryzec vodní

Rychlé množení hryzců má na svědomí značné škody v oblasti jejich výskytu. Zabydlí-li se poblíž polí nebo zahrádek, s radostí se pouštějí do zemědělských plodin a okusují kořeny mladých stromků. Kromě toho si hryzci rádi pochutnají na spadaném ovoci, ale i kořenové zelenině v záhonech.

Stejně jako další druhy hlodavců, i hryzec vodní je přenašečem různých patogenů a chorob. To může být potenciálně nebezpečné jak pro lidi, tak pro domácí zvířata.

Jak se zbavit hryzce 

Prevence hraje klíčovou roli v omezení výskytu hryzce vodního. Jedním z preventivních opatření je odstranění vegetace kolem příkopů. Zahrabání ochranného pletiva s očky pod záhonem může také pomoci zabránit jejich přístupu k zelenině.

Co nesnáší hryzec?

Využít je možné i toho, že hryzec nemá rád aroma některých rostlin, například řebčíku královského, česneku, nebo užanky lékařské. A jako mnoho jiných živočichů, i hryzec je citlivý na ultrazvuk. Elektronické ultrazvukové odpuzovače jsou tak účinné i v jeho případě. V případě, že se vám nepodaří hryzce vyhnat, bude ale třeba nasadit pasti a návnady.

Babské rady proti hryzcům

  • Vysaďte bylinky a rostliny, které hryzce údajně odpuzují. Patří sem například česnek nebo pryšec skočcový.
  • Nalijte líh přímo do nor - postup pravidelně opakujte a vždy použijte malé množství tekutiny.
  • Umístěte na dno záhonů drátěné sítě, které ochrání plodiny před hlodavci. Některé rostliny můžete s celým kořenovým balem umístit do drátěných “košíků”.

Pasti a přípravky na hryzce vodního

Odchyt hryzce není snadný úkol, protože se často pastem vyhýbá a umí je odhalit a najít si jiné cesty, kterými se z nory nebo do ní dostane. Přesto jsou pasti nejúčinnější metodou likvidace hryzce.

Existuje několik typů pastí na hryzce, které se kladou přímo k vchodu do nor. Dřevěné pasti ve tvaru obráceného písmene "U" s pružinou jsou účinné, stejně jako trubkové pasti. Ty jsou obvykle živolovné. Někdy je možné použít také plechové pasti na krysy a potkany, ale opět pouze v blízkosti vchodu do nory. Jako návnada na hryzce poslouží jablka nebo mrkev. V tomto případě si raději promyslete jedovaté nástrahy, mohou totiž ohrozit i zvířata, která se hubit tímto způsobem nesmí (například krtky).

hryzec vodní(1)

Další variantou je použití ultravźvukového odpuzovače. Elektronické plašiče vydávají zvukové vibrace pod zemí, které vnímají jako signál nebezpečí, což může hryzce vyhnat. Existují různé modely plašičů, při výběru dbejte na to, aby plašič pokryl dostatečně velkou plochu a dobře fungoval i v exteriéru.

V neposlední řadě je dobré podporovat výskyt přirozených nepřátel tohoto hlodavce a celkovou biodiverzitu vaší zahrady. Mezi tyto predátory patří hlavně sovy, norci a tchoři, draví ptáci nebo třeba hadi.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: