Co je to tiplice
Tiplice, odborně zvaná jako Tipula, je pro širokou veřejnost známá spíše jako pakomár. S komáry ale nemá příliš společného. Tento podivný, dlouhonohý hmyz patřící mezi dvoukřídlý hmyz, se stává často nenápadným škůdcem zahrádkářů a zemědělců. Dospělci sami o sobě ani přes svůj odpudivý vzhled neškodí, problémem jsou hlavně jejich larvy. Jak vůbec odhalit, že vašim rostlinám přitížily právě larvy tiplic? A jak s nimi bojovat?
Druhy tiplic v ČR
Existuje více než 2000 druhů tiplic, které žijí v různých koutech světa. V České republice se setkáme hned s několika z nich. Mezi nejběžnější patří tiplice bahenní, lesní a obrovská. Na první pohled jsou si téměř všechny druhy velmi podobné. Liší se obvykle mírnými odchylkami ve zbarvení,
Tiplice bahenní
Tiplice bahenní (Tipula paludosa) je druh rozšířen v Evropě a Severní Americe a je obvykle spojován s vlhkými stanovišti, jako jsou bažiny, mokřady a lesní půdy. Samci tiplice bahenní mají rozpětí křídel dosahující až 40 mm, zatímco samice jsou obvykle větší a mají křídla krátká. Jsou často aktivní v letních měsících a jsou známi svým pomalým a těžkopádným letem.
Dospělí jedinci se často živí nektarem z květů, zatímco larvy tiplice bahenní jsou běžně detritofágní, což znamená, že se živí rozkládajícím se organickým materiálem. Tento druh hmyzu hraje roli v ekosystému jako součást potravního řetězce a má význam v ekologii mokřadních a vlhkých stanovišť. Na druhou stranu právě tento druh se nejčastěji zabydlí ve vaší zahrádce a je třeba ho včas identifikovat.
Tiplice zelná
Tiplice zelná (Tipula oleracea) je dalším druhem, který vyhledává travní porosty, případně také záhony s bylinkami a podobná stanoviště. Dospělí jedinci kladou svá vajíčka přímo do půdy a larvy se zde živí humusem, rozkládajícím se materiálem, ale i kořeny rostlin. Dočkat se můžeme hned dvou generací, jedné na jaře a druhé v létě.
Tiplice lesní
Tiplice lesní (Tipula scripta) je druh obývající především lesní porosty, lesoparky a podobná stanoviště. Jsou o něco menší, než tiplice bahenní a obrovské. Rozpětí křídel činí asi 30 až 35 mm, křídla jsou navíc tenčí a celé tělo působí užším dojmem. Zbarvení je výrazně tmavé. Opět platí, že dospělci mají typický “styl” létání, a také jejich způsob života je obdobný jako u ostatních druhů.
Tiplice obrovská
Tiplice obrovská (Tipula maxima) je největším druhem tiplice v Česku. Délka těla dosahuje 2,7 až 4 cm, s rozpětím křídel mezi 5,5 a 6,5 cm. Hlava je malá v porovnání s tělem, a samce lze od samců rozlišit díky špičatému kladélku na konci zadečku samice. Křídla mohou být mléčně zakalená s různými vzory, a tělo je světle šedé.
Tento druh tiplice se vyskytuje nejčastěji ve středních nadmořských výškách poblíž malých vodních toků s bahnitým dnem. Dospělci jsou aktivní večer při soumraku a upřednostňují stínová místa během dne. Mají křehké nohy, které mohou odlomit jako obranný mechanismus před predátory. Larvy žijí ve vodním prostředí a živí se rostlinnými zbytky.
Jak vypadá tiplice
Vzhled tohoto hmyzu je velmi nápadný a je jen málo druhů, se kterými může dojít k záměně. Tiplice, známé také jako pakomáři, mají tři páry dlouhých nohou, které přesahují do stran podlouhlého, špičatého těla.
Křídla, nesená hrudí, jsou typicky velká a průhledná, často s různými vzory a žilkováním. Hlava je relativně malá v porovnání s tělem a najdeme zde velké složené oči, jak je to u dvoukřídlých běžné. Samec a samice se liší nejen ve velikosti, ale také ve tvaru zadečku. Samice zde mají kladélko, které slouží ke kladení vajíček do různých míst jako je půda, kůra stromů a podobně.
Co se táče zbarvení, to se může mírně lišit v závislosti na druhu i pohlaví. Pohybuje se v rozmezí od světle hnědé, přes šedou, po téměř černou, křídla jsou vždy světlejší než tělo.
Život tiplic - od výskytu po rozmnožování
Tiplice patří do řádu dvoukřídlého hmyzu (Diptera), stejně jako například mouchy či komáři. Najdeme je v různých zeměpisných šířkách a vyskytují se na všelijakých typech stanovišť, včetně lesů, luk, mokřad, zahrad a zemědělských oblastí. Výskyt a způsob života se liší druh od druhu, nicméně některé znaky mají společné.
Dospělci tiplic jsou aktivní v letních měsících, zejména za soumraku a v raných večerních hodinách. Křídla používají k letu, jeho způsob je ale pro tiplice specifický - je těžkopádný a hmyz při letu vypadá, jako by byl “omámený”.
Samci a samice se páří ve vzduchu, a po páření samice klade vajíčka do půdy kladélkem umístěným na konci zadečku. Z vajíček se následně líhnou larvy, které se živí organickým materiálem, včetně kořínků rostlin. Dospělci žijí poměrně krátce a živí se nektarem - mají pouze sací ústrojí a přijímat tak mohou jen tekutou stravu.
Tento hmyz najdeme v různých typech stanovišť, záleží vždy na druhu. Obývají lesy, mokřady, louky, ale i naše zahrady. Mnoho druhů žije v blízkosti vodních toků a některé z nich dokonce kladou svá vajíčka přímo do vody, přičemž vylíhnuté larvy v ní nadále žijí až do jejich zakuklení.
Škodí tiplice?
Tiplice nejsou obvykle považovány za závažné škůdce, a jejich vliv na člověka a hospodářskou činnost je obvykle minimální. Většina druhů se živí nektarem z květů a nemají ústní ústrojí, které by jim umožňovalo poškozovat rostliny nebo způsobovat škody v zemědělských plodinách.
Jediným potenciálním problémem může být larvální stádium. Možná jste si v létě všimli velkého množství tiplic, které vylétávají za soumraku z trávníku či ze záhonů. Tito dospělci zde kladou vajíčka a jejich larvy poté v půdě zůstávají a živí se jako obvykle organickým materiálem. V zahradě mohou tímto způsobem poškozovat kořenový systém některých rostlin a při jejich přemnožení se někdy objevují v trávníku nevzhledné mapy po odumírající trávě.
Obecně ale platí, že se tohoto hmyzu příliš obávat nemusíme. Tiplice jsou důležitou součástí ekosystému, mají navíc mnoho přirozených nepřátel jako jsou ptáci a obojživelníci. Je tedy dobré se zaměřit hlavně na biodiverzitu celé zahrady. Nicméně váš trávník mohou poškodit právě i ptáci, kteří si přiletěli na larvách pochutnat.
Jak se zbavit tiplic
Pokud přece jen máte s tiplicemi špatné zkušenosti a rádi byste jejich výskytu předcházeli nebo s nimi nějakým způsobem bojovali, je tu hned několik možností, jak na to.
- Omezte vlhkost - tento hmyz se často vyskytuje v blízkosti vlhkých stanovišť, jako jsou bažiny a mokřady. Velmi vlhký trávník a přemokřené záhony mohou nevítané návštěvníky přitahovat, omezte tedy závlahu na optimální množství.
- Pozor na vodní plochy - v tomto případě je to podobné jako u komárů; vyhněte se vytváření různých jezírek poblíž záhonů a trávníku, nádoby pro sběr dešťové vody mějte uzavřené, aby do ní hmyz nemohl klást svá vajíčka.
- Osvětlení zahrady - pozor bychom si měli dát také na osvětlení, které tento hmyz přitahuje. Tiplice jsou nejaktivnější za soumraku a velkým lákadlem jsou pro ně například malé solární lampy, které si lidé rádi zapichují podél chodníčků v zahradách.
- Provzdušňujte trávník - plochy stačí jednou za čas propíchat například vidlemi, nebo použít rovnou vertikutátor.
Přípravky a postřiky na tiplice
Možností, jak se tohoto nevítaného hmyzu zbavit, je hned několik. Tou první je nasazení Nematod. Jedná se o mikroskopické hlístice, které se živí právě larvami různých druhů hmyzu. Aplikovat je můžete například s přípravkem Nemastar. Ten je ekologický a šetrný k vaší zahradě a dalších organismům.
Dostupné jsou také různé insekticidní postřiky, ať už na chemické či biologické bázi, nicméně ty mohou škodit i užitečných druhům hmyzu, s výběrem tedy buďte opatrní.