V kurnících a drůbežárnách se často vyskytují nejen pernatí obyvatelé, ale také méně nápadní paraziti, kteří v chovech způsobují značné problémy. Jedním z těchto škůdců je čmelík kuří, drobný ektoparazit, který může mít katastrofální dopad na zdraví a pohodu drůbeže.
V tomto článku se podrobně zaměříme na problematiku čmelíka kuřího jako škůdce v kurnících, jeho dopady na chov a produkci ptáků a především na účinné strategie, jak s tímto parazitem bojovat a chránit svůj chov.
Jak vypadá čmelík?
Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae), známý také jako drůbeží roztoč, je malý ektoparazit patřící do čeledi Dermanyssidae. Tento parazitický roztoč je jedním z hlavních problémů v drůbežárnách a kurnících, kde může způsobit značné ekonomické ztráty a ovlivnit zdraví ptáků.
Čmelíci jsou drobní roztoči s velmi variabilním zbarvením, které se pohybuje od světle hnědé až po tmavě červenou barvu. Dospělí jedinci dosahují velikosti kolem 0,2 až 0,4 mm, nicméně po nasycení se tělo zvětší až na 1 mm - funguje to podobně jako u klíšťat.
Tělo čmelíků je pokryto drobnými chloupky, což jim umožňuje snadno se pohybovat mezi peřím ptáků a na jeho povrchu se přichytit.
Čmelíci mají osm nohou, což je charakteristický znak roztočů, a jsou vybaveni chelicerami, kterými propichují kůži hostitele a sají jeho krev.
Životní cyklus čmelíků
Životní cyklus čmelíka kuřího se skládá z několika fází - vývoj začíná vajíčkem, pokračuje přes larvu, nymfu, až po dospělého jedince.
Samička klade vajíčka ve spárech a trhlinkách v prostředí, kde se ptáci zdržují - může se jednat přímo o kurníky, ale i hnízda a podobně. Vajíčka jsou malá, bezbarvá a těžko viditelná.
Z vajíček se líhnou larvy se třemi páry nohou, které nepřijímají potravu a poměrně rychle rostou, svlékají se a mění se v nymfy. V tomto stádiu se již čmelíci začínají pomalu živit krví hostitelů.
Nymfy jsou podobné dospělým čmelíkům, ale menší. Svlékají se pouze dvakrát, poté se z nich vyvinou dospělci, kteří jsou schopni parazitovat na hostiteli a krmit se jeho krví.
Tento cyklus trvá několik týdnů až měsíců v závislosti na teplotě a dostupnosti potravy.
Kde se berou čmelíci
Čmelík kuří je považován za specializovaného parazita ptáků, zejména drůbeže, ale i jiných druhů ptáků. Mimo hostitelů může čmelík přežít několik týdnů, ale k jeho rozmnožování dochází pouze na těle hostitele.
Výskyt čmelíků kuřích je nejčastější v chovu drůbeže a ptactva, a to zejména v místech, kde jsou nedostatečné hygienické podmínky, přeplněné prostředí a nedostatečná ochrana proti ektoparazitům. I přes veškerou ochranu však může k napadení dojít. Hmyz se do chovu zanáší například prostřednictvím volně žijícího ptactva i jiných druhů zvířat.
Najít čmelíky při prohlídce chovu bývá náročnější. Jejich způsob obživy je podobný jako u klíšťat, nicméně je zde jeden velký rozdíl - čmelíci se po nasycení svého hostitele pustí a ukrývají se mimo jeho tělo, nejčastěji v různých trhlinách a na tmavých místech kurníku. Parazit bývá aktivní zpravidla v noci.
Napadení čmelíky a jejich vliv na hostitele
Čmelíci nejčastěji napadají drůbež a ptáky, nicméně nepohrdnou ani dalšími domácími zvířaty jako jsou kočky, psi, koně, či dokonce lidi. Vliv na tyto hostitele je různý, nicméně symptomy bývají u zvířat podobné:
Ztráta váhy a růstové problémy - pravidelné kousání a sání krve může vést k vážné ztrátě váhy u mladých ptáků a zpomalit růst.
Nižší snůška vajec - infikovaná nosnice mohou snášet méně vajec nebo úplně přestat snášet.
Stres a podráždění - svědění a podráždění způsobené čmelíky může vést k celkovému stresu u ptáků a oslabit jejich imunitní systém.
Možnost přenosu nemocí - čmelíci mohou sloužit jako přenašeči různých patogenů a mikroorganismů, které mohou způsobit vážné nemoci u ptáků i sekundární infekci u organismů, kteří se nakaženými ptáky živí nebo se pohybují v jejich blízkosti. Mezi častá onemocnění přenášená čmelíky patří například salmonela, ptačí borelióza, cholera či koňská encefalomyelitida.
Štípance od čmelíků
Jedním ze znaků napadení čmelíky jsou štípance. Ty nás zajímají především ve chvíli, kdy máme podezření na napadení čmelíky také v domácnosti - například u psa nebo přímo u členů rodiny.
Roztoči se rádi ukrývají v srsti, u člověka ve vlasech. Štípance tedy jako první najdeme v těchto partiích. Vzhledem připomínají spíše vyrážku, která výrazně svědí, je zarudlá a může být také mírně oteklá. Při častém škrábání se může do drobných ranek dostat infekce.
Likvidace čmelíka kuřího
Vzhledem k rychlosti, jakou se tito parazité množí a jakou jsou schopni zlikvidovat chov slepic, hus, kachen nebo dokonce exotického ptactva, je potřeba zakročit rychle a efektivně.
Likvidace čmelíků v kurníku je trochu odlišné než zbavit se čmelíků u člověka, nicméně základní pravidla a postupy jsou podobné:
- Hygienická opatření - prvním bodem je hygiena. Pravidelné čištění prostředí, kde se drůbež zdržuje, a odstraňování organických materiálů, jako je hnůj, může výrazně snížit populaci parazitů. K radikálním hygienickým opatřením přistupujeme i v případě zjištění parazitů. Celý prostor řádně vyklidíme, vše důkladně vyčistíme a vyhodíme vše, co se v kurníku dosud nacházelo a nelze to omýt nebo jiným způsobem očistit. Máme-li problém se čmelíky v domácnosti, postupujeme stejně jako u jiných parazitů - veškeré omyvatelné povrchy ošetříme přípravky a horkou vodou. Povlečení, deky, potahy a další tkaniny vypereme na co nejvyšší teplotu, matrace a čalouněné povrchy můžeme vytepovat.
- Ošetření - dalším krokem je samozřejmě ošetření ptáků, potažmo všech napadených zvířat. Existují veterinární přípravky určené právě k likvidaci čmelíků a dalších ektoparazitů, které se aplikují jak zevně, tak vnitřně. Poradit se můžete s veterinářem nebo přípravky zakoupit na internetu. V tomto případě platí striktní dodržování pokynů k užití na obalu přípravku.
Ocet nebo Savo na čmelíky
Ocet i Savo jsou základem při úklidu kurníků a dalších prostor napadených čmelíky. Veškeré povrchy dobře umyjte horkou vodou s octem nebo roztokem Sava. Díky tomu kurník (ale i psí boudu, box pro koně nebo domácnost) dezinfikujete a zbavíte se případných vajíček čmelíků, jejich svleček i ukrytých dospělců. Savo ve spreji nebo octovou vodu v rozprašovači můžete aplikovat také do různých trhlinek, děr a spár.
Přípravky na čmelíky
Na trhu existuje spousta účinných přípravků, které jsou v boji se čmelíky nezbytností.
Zvolit můžete například:
- insekticidní spreje proti čmelíkům,
- repelentní přípravky pro drůbež,
- křemenitý prášek - ten je nejoblíbenější a velmi účinný. Používá se hlavně v uzavřených prostorách, takže pro kurníky je ideálním řešením. Oxid křemičitý je dostupný v prášku i ve spreji.
Nezanedbejte prevenci
Správnou prevencí můžete napadení čmelíky úplně předejít, nebo jej alespoň podchytit hned v začátcích. Prvním krokem je udržování prostor pro zvířata v čistotě. Kurníky pravidelně čistíme, hnůj i krmiva skladujeme v dostatečné vzdálenosti od zvířecích příbytků.
Kurníky bychom měli udržovat v dobrém stavu - opravit všechny trhliny, díry, zapravit spáry a podobně. Tímto krokem omezíme možnosti úkrytu pro čmelíky i místa, kde by mohli paraziti klást svá vajíčka.
Všechna zvířata pravidelně kontrolujeme. Nezapomínáme na veterinární vyšetření, odčervování i aplikaci přípravků proti napadení vnějšími parazity.