Zimostráz, Krušpánek, nebo také Buxus. To jsou 3 názvy pro rod listnatých keřů, které se u nás nejčastěji využívají jako okrasné solitéry či na živé ploty. Buxusy můžeme totiž velmi snadno tvarovat, protože snesou i radikální řez. Není tedy výjimkou se s těmito rostlinami setkat ve formě různých tvarů a obrazců, pečlivě střižených plotů, ale i bonsají. K životu toho ale tyto keře potřebují více než jen pravidelný řez. Jak na pěstování buxusu se dozvíte v následujících řádcích.
Druhy buxusů
Zimostráz obecný
Zimostráz vždyzelený, někdy také nazývaný jako zimostráz obecný (Buxus sempervirens), lidově jako “krušpánek” patří mezi stálezelené keře. Výška se odvíjí dle formy pěstování, dorůstat se však může až 10 metrů. Běžná výška nejčastěji vysazovaných kultivarů se pohbuje mezi jedním až třemi metry.
Tento druh je původní ve Středomoří, u nás se pěstuje jako okrasná dřevina, přičemž v našich podmínkách se buxusům daří poměrně dobře.
Hodí se pro pěstování v živých plotech, jako solitéra i jako bonsaj. Buksus má velmi tvrdé dřevo, které se dodnes využívá k výrobě hudebních nástrojů. Před výsadbou byste měli mít na paměti, že všechny části keře jsou jedovaté. Nedoporučuje se vysazovat zimostráz například poblíž domácích a hospodářských zvířat, která by si mohla chtít na jeho listech pochutnat.
Další druhy buxusů
Dalším často vysazovaným druhem v České republice je zimostráz malolistý (buxus microphylla), případně kříženci zimostrázu obecného a malolistého.
V parcích a botanických sbírkách se pak můžeme setkat i se “vzácnějšími” druhy jako je například zimostráz baleárský (Buxus balearica) nebo buxus kolchický (Buxus colchica).
Jak pěstovat buxus
Stanoviště - pro keře volíme spíše polostín, nicméně poradí si i s plným sluncem. V horkých letních dnech však může docházet k usychání listů.
Substrát - půda by měla mít neutrální až mírně zásadité pH. Buksus preferuje jílovitý typ zeminy, která je dostatečně vyživená a humózní. Pokud není půda na vámi zvoleném stanovišti optimální, můžete její kvalitu a vlastnosti zlepšit zapracováním kompostu.
Zálivka - zaléváme především mladé keře a rostliny pěstované v nádobách. Vzrostlý živý plot si již s vláhou obvykle dobře poradí sám. Zimostráz však špatně snáší dlouhodobé sucho. Pokud už pár týdnů pořádně nezapršelo, dopřejte keřům vláhu.
Množení - buxus nejčastěji množíme řízkováním.
Zazimování - krušpánek snáší mrazy dobře, a tak jej nemusíme na zimu nijak zvlášť připravovat. Chránit bychom měli zejména keře pěstované v nádobách, jejichž kořenový systém může promrzat. V tomto případě stačí vyhloubit jámu a keř i s nádobou do ní na zimu umístit.
Kdy stříhat buxus?
Radikální řez buxusu provádíme ideálně na jaře. Keř velmi rychle obrůstá, řezu se tedy nemusíte obávat. Stříháním a tvarováním navíc zimostráz houstne a větve zůstávají zdravé. K udržovacímu řezu, tedy v tomto případě spíše stříhání zahradnickými nůžkami, můžete přistoupit kdykoliv je během vegetačního období potřeba.
A jak rychle roste buxus? To se liší dle zvolené odrůdy. Obvykle nejsou roční přírůstky nijak velké, jedná se o dvacet až třicet centimetrů za rok. U některých kultivarů to může být až půl metru ročně. Díky poměrně pomalému růstu nemusí zahradníci stříhat živé ploty z buxusu tak často jako u jiných druhů. Nevýhodou je, že než keře poskytnou plné soukromí, budete si muset chvíli počkat.
Škůdci buxusu
Ani zimostrázu se škůdci nevyhýbají. Setkat se můžete s housenkami na buxusu, ale i mšicemi a dalšími nezvanými hosty.
- Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je druh motýla, jehož housenky si na buxusu rády pochutnávají. Housenky jsou poměrně malé, většinou asi půl centimetru dlouhé. Tento škůdce k nám byl zavlečen z Asie, nemá zde příliš přirozených nepřátel a páchá na keřích velké škody. Důležitá je pravidelná kontrola keřů a péče o ně, ale i aplikace speciálních postřiků, jako je například Lepinox.
- Mera zimostrázová (Psylla buxi) - zelené housenky tohoto hmyzu jsou velmi drobné a na první pohled vypadají jako mšice. Jejich přítomnost poznáte podle lepkavé medovice a plstnatých výměšků na listech, které navíc mohou začít žloutnout, kroutit se směrem vzhůru a později i zasychat. Pokud je buxus napadený larvami mery zimostrázové, odstraňte z keře všechny poškozené části a aplikujte insekticidní postřik nebo minerální olej.
- Svilušky a mšice - tito škůdci mohou napadat převážnou část rostlin, včetně buxusů. V našem případě se však nemusíme bát úhynu rostliny, nicméně dochází k poškozování některých částí keře, k deformacím a může dojít také k sekundární nákaze virovým, bakteriálním či houbovým onemocněním. Proto je důležité se všech škůdců bezodkladně zbavit vhodným postřikem.