Brouci v mouce a potravinách jsou něčím, co nevidí žádná hospodyně ráda. Škůdci, kteří se zásobám dostanou, je znehodnocují a nesou riziko nemocí či alergických reakcí. Jak proti broukům v mouce bojovat? Lze předcházet hmyzu ve spíži? A co dělat, když brouky v potravinách najdeme?
Hmyz ve spíži
Poblíž našich potravin se může nacházet mnoho druhů hmyzu. Ať už jsou to mravenci, kteří jsou schopni osídlit celou spíž, octomilky vyhledávající zralé ovoce a sladké nápoje, nebo škůdci, kteří žijí přímo v suchých potravinách, kde se také rozmnožují a vyvíjejí.
Mezi nejběžnější druhy hmyzu, které můžeme v mouce najít, patří zavíječi (někdy označovaní jako moli), potemníci mouční, pilous černý nebo červotoč spížní.
Zavíječi
Ve spížích či skladech s potravinami se nejčastěji setkáváme s různými druhy zavíječů. Sypké potraviny napadá například zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), známější pod nesprávným názvem potravinový mol.
Jedná se o drobného motýla o délce asi 10 až 12 mm, se světlými, stříbřitými křídly. Larvy mají krémovou barvu, jsou drobné a žijí právě v potravinách. Zde se živí sacharidy, vyvíjejí se a potraviny znehodnocují svými svlečkami, výkaly a drobnými pavučinkami.
Zavíječi mohou za jeden rok vyvést až 5 generací, množí se tedy velmi rychle a je nezbytné podnikat preventivní kroky, abychom předešli jejich výskytu v domácnosti a v blízkosti potravin.
Mouční červi
Mouční červi jsou larvy potemníka moučného. Jedná se o drobného černého brouka, který klade vajíčka do mouky a jiných potravin, které mohou posloužit jako skvělý zdroj živin pro larvy.
Larvy potemníka, tzv. mouční červi, jsou po vylíhnutí světle hnědé a mají typické rýhování na těle. Larvy jsou všežravé a neomezují se tedy jen na mouku, nepohrdnou žádným druhem potravy, ať už suchými těstovinami, ovocem či masem. Výjimkou není ani kanibalismus.
Larvy mají poměrně silná kusadla, kterými se dostávají do papírových i plastových obalů. Vedle nich tak můžeme najít drobné kopky “prachu”, který při prožírání se obalem vyprodukují.
Mouční červi se častěji vyskytují ve skladech potravin než v domácnostech. I tak se s nimi ale můžete ve spíži setkat, donesete si je jednoduše domů s nákupem. Nejlepší prevencí je kontrola obalů i zakoupených potravin.
Zajímavostí je, že mouční červi jsou bohatým zdrojem bílkovin - používají se v chovatelství ke krmení různých druhů zvířat, ale i v potravinářství. V některých zemích jsou oblíbenou pochoutkou i pro lidi. I v Česku je možné červy vhodné ke konzumaci sehnat.
Pilousi
Pilousi (Sitophilus) jsou drobní brouci z čeledi nosatcovitých, mají tedy její typické znaky - protáhlé tělo, silné krovky a dlouhý sosáček na hlavě. Do této čeledi patří mnoho druhů, v blízkosti potravin se však nejčastěji setkáváme se třemi z nich:
- Pilous černý (Sitophilus granarius)
- Pilous kukuřičný (Sitophilus zeamais)
- Pilous rýžový (Sitophilus oryzae)
Tito tmavě zbarvení, jen několik milimetrů velcí brouci vyhledávají tmavá místa. Dobře se jim tak daří ve skladech, suchých sklepech i uzavíratelných spížích, kde je po většinu dne tma.
U pilousů se setkáváme s velmi rychlým rozmnožováním. Z vajíček se líhnou už téměř dospělí jedinci, kteří se páří asi pět dní od vylíhnutí. Samičky kladou svá vajíčka přímo do potravin, konkrétně do zrn, ať už je to obilí, rýže, kukuřice a podobně. Brouci se ze zrn vylíhnou asi po měsíci, ovšem pouze pokud jsou podmínky optimální. Při velmi nízkých nebo naopak příliš vysokých teplotách k vývoji nedochází.
Pilouse nejčastěji najdeme na již zmiňovaných potravinách jako jsou rýže, obilí, luštěniny a podobně. Dospělce najdete i jinde, třeba v mouce, cukru, cereáliích, sušenkách a podobně, nicméně zde nemohou dokončit svůj rozmnožovací cyklus a potraviny pouze znehodnocují svou přítomností.
Velký problém s tímto škůdcem mají zemědělci - dostane-li se totiž do skladu s úrodou, umí znehodnotit její velké množství. Domů si ho donesete nejčastěji z obchodu společně s napadenými potravinami.
Červotoč spížní
Červotoč spížní, známý také jako červotoč chlebový, latinsky Stegobium paniceum, je drobný hnědý brouk. Je velmi podobný známějšímu druhu červotoče živícímu se dřevem.
Tento druh si však rád pochutnává na uskladněných suchých potravinách, ale i kůži, vlně nebo přírodním lepidle. Z toho důvodu je obávaným nejen ve skladech potravin a v domácnostech, ale také například v muzeích, kde se může pouštět do starých knih, herbářů a dalších exponátů.
Odkud se berou?
Brouci se do vašich potravin mohou dostat různými způsoby. Záleží na druhu hmyzu na prostředí a dalších okolnostech. Proč se tedy nejčastěji s brouky v mouce setkáte?
- přinesete si je domů s napadenými potravinami
- přiletí k vám oknem
Druhému způsobu lze velmi snadno zabránit pomocí sítí proti hmyzu, které nainstalujete do oken. Vyhnete se tak návštěvám molů, zavíječů, červotoče chlebového, ale i dalšího obtížného hmyzu jako jsou mouchy nebo komáři.
U potravin, které si přinesete z obchodu, je ale potřeba trochu více snahy a obezřetnosti.
Prevence proti výskytu brouků
Stačí ale dodržet pár pravidel a riziko, že se u vás škůdci zabydlí a rozmnoží, bude minimální.
- kontrolujte obaly - už v obchodě, když zvednete sáček s moukou z regálu, dobře zkontrolujte jeho nepoškozenost. Papírové ani plastové obaly by neměly mít žádné dírky, ani ty nejdrobnější.
- zkontrolujte potraviny doma - hned po nákupu proveďte kontrolu obsahu všech balení trvanlivých potravin. Ty sypké je nejlepší přesít přes jemné síto, které odhalí případné larvy nebo brouky.
- uložte potraviny do dóz - při kontrole můžete zakoupené potraviny, které se zdají být v pořádku, nasypat do dobře uzavíratelných dóz. Hmyz se nedostane nejen dovnitř, ale ani ven z dózy, pokud by byla například v mouce nakladená vajíčka.
- napadené potraviny ihned zlikvidujte
Jak se zbavit brouků z potravin?
V tomto případě je správné řešení pouze jedno - všechno jídlo, které brouky obsahuje, neprodleně vyhoďte.
Projděte celou spíž a zbavte se nejen daného balíčku, ve kterém se hmyz nacházel, ale všech otevřených potravin, které nebyly uložené v uzavíratelných nádobách. Ještě neotevřené mouky můžete dát na 48 hodin do mrazáku.
Likvidací napadené mouky, těstovin a dalšího jídla to ale nekončí. Je potřeba dobře vyčistit celý skladovací prostor. Všechny police vyprázdněte, dózy vymyjte horkou vodou a teplou vodu s octem použijte také při úklidu polic.
Spíž a skříňky kuchyňské linky můžete také ošetřit insekticidem - v tomto případě ale vsaďte pouze na přírodní složení, to nabízí například přípravek BROS Zelená síla ve spreji, který dobře funguje proti molům.
Do kuchyně umístěte také lepové pasti. K jejich povrchu se hmyz přilepí a uhyne, poslouží však také jako “indikátor” úspěchu hubení škůdců.