Blechy patří mezi poměrně časté vnější parazity savců. Nejčastěji napadají druhy osrstěné, některé z nich však nepohrdnou ani člověkem. Domů nám je obvykle přinesou domácí zvířata jako jsou psi a kočky. Nákaze můžeme částečně předcházet preventivními opatřeními, co ale dělat v případě, že prevence selže? Jak poznat blechy a jak se jich účinně zbavit?
Jak vypadá blecha?
Pokud se vy nebo vaši domácí mazlíčci neustále škrábete, pravděpodobně vás napadne možnost napadení blechami. A jak blechy poznat?
Blecha je malý, bezkřídlý, parazitický hmyz, který se živí krví svých hostitelů, především savců a ptáků. Jejich tělo je zploštělé ze stran a pokryté tvrdým exoskeletem, což jim umožňuje snadno se pohybovat v srsti nebo peří hostitele a unikat pred drápy či zuby.
Tento hmyz má velmi dobře vyvinuté zadní nohy, které jsou uzpůsobené pro skákání na velké vzdálenosti - až 200krát větší než jeho tělesná délka. Díky tomu se mohou rychle přesouvat mezi hostiteli a šířit se v prostředí.
Velikost blech se pohybuje od 1 do 8 milimetrů a jejich barva se může lišit od tmavohnědé po černou. Vše závisí především na konkrétním druhu. Blechy jsou známé jako přenašeči různých nemocí, jako je mor nebo tularemie. Jejich kousnutí navíc způsobuje alergické reakce, svědění a vyrážku.
Druhy blech
Druhů blech je hned několik a kromě mírných odchylek ve vzhledu se liší hlavně způsobem života. Každý druh totiž napadá jiné hostitele. Z toho často vycházejí také druhová jména. V závislosti na primárním hostiteli pak mohou blechy přenášet různé typy onemocnění.
Blecha lidská
Blecha lidská (Pulex irritans) je druh parazitického hmyzu, který se specializuje na život na těle člověka, ale může napadnout i jiné savce. Tento drobný, plochý a křídlatý hmyz je vybaven silnými zadními nohama a bodavě sacím ústrojím, pomocí kterého z hostitele dostává krev, kterou se živí. Kousnutí blechy způsobuje svědění, zarudnutí a otoky na kůži, což může vést k alergickým reakcím nebo sekundárním infekcím.
Blechy lidské jsou také známé jako přenašeče některých nemocí, jako je mor nebo tyfus. V historii byly blechy zodpovědné za šíření morových epidemií, které si vyžádaly miliony životů. Dnes je výskyt blech lidských ve vyspělých zemích díky lepší hygieně a prevenci mnohem nižší, avšak v chudších oblastech světa stále představují zdravotní riziko.
Prevence proti blechám lidským zahrnuje udržování čistoty těla a prostředí, pravidelné praní oblečení a ložního prádla, používání repelentů a v případě potřeby ošetření postižených míst antiparazitickými přípravky. Nezbytná je také likvidace škůdců jako jsou myši nebo potkani. Právě tito drobní savci jsou nejčastějšími mezihostiteli blech a rezervoáry výše uvedených onemocnění.
V případě zjištění blech na těle je důležité se poradit s lékařem a dodržovat jeho pokyny pro účinnou léčbu a prevenci dalšího šíření parazitů.
Blecha morová
Blecha morová (Xenopsylla cheopis) je druh parazitického hmyzu, který se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech světa. Tento druh blechy je známý především díky své roli ve šíření moru, neboť slouží jako přenašeč bakterie Yersinia pestis, která způsobuje tuto smrtící nemoc. Blecha morová se živí krví savců, mezi jejíž hostitele patří hlavně hlodavci, od kterých bakterie moru získá. V některých případech pak napadá člověka, na kterého bakterie přenáší a způsobí tak právě nakažení obávaným morem.
Samičky blech morových kladou svá vajíčka do hnízd svých hostitelů, kde se z nich líhnou larvy, které se živí organickým materiálem v prostředí. Z tohoto důvodu je opět nezbytná likvidace hlodavců v obydlených částech - ta spočívá v hubení myší, potkanů a krys pomocí k tomu určených přípravků či pastí.
Blecha psí
Blecha psí (Ctenocephalides canis) napadá zejména psy, ale nezřídka kdy se s ní setkáváme i u jiných savců včetně člověka.
Tento drobný hmyz je vzhledem velmi podobný dvěma předchozím druhům - tělo je zploštělé, dva páry zadních nohou výrazně zesílené.
Blechy psí jsou nejen nepříjemným společníkem pro naše domácí mazlíčky, ale také přenašečem různých nemocí a parazitů, jako je tasemnice psí. Kromě toho mohou způsobovat alergické reakce, svědění a záněty kůže u zvířat i lidí.
Prevence a kontrola blech psích spočívá v pravidelném ošetřování zvířat vhodnými antiparazitickými prostředky jako jsou šampony, obojky, tablety a spot-on přípravky. Důležité je také udržování čistoty prostor, kde se domácí zvířata nacházejí. Zejména při pobytu ve venkovních kotcích, které musíme pravidelně čistit a chránit před hlodavci. V případě výskytu blech psa neodkladně odblešíme, případně s tímto požádáme o pomoc veterináře. Následně musí proběhnou dezinsekce všech míst, ve kterých se pes v posledních dnech nacházel, abychom zničili nejen dospělé blechy, ale také jejich vajíčka.
Blecha kočičí
Blecha kočičí (Ctenocephalides felis) napadající primárně kočky, sekundárně také jiné savce včetně člověka. Blechy kočičí jsou také nositeli několika druhů parazitů a patogenů, které mohou přenášet na své hostitele a způsobovat různá onemocnění, jako je alergická dermatitida, anémie nebo infekce tasemnicemi. Žije-li kočka pouze v bytě, s blechami se pravděpodobně nesetká. V opačném případě je přítomnost blech u koček poměrně častá a je vhodné zvíře chránit antiparazitními přípravky a pravidelně odčervovat.
Blecha písečná
Blecha písečná (Tunga penetrans) se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech, jako jsou Jižní Amerika, Afrika a Karibik. Tento druh dokáže proniknout do kůže svého hostitele. Dospělá samička blechy písečné se zavrtává do kůže člověka nebo zvířete, kde klade svá vajíčka a způsobuje tak bolestivé a svědivé vředy. Tyto vředy mohou vést k sekundárním infekcím a v některých případech i k vážným komplikacím, jako je gangréna nebo tetanus.
Životní cyklus blech
Vajíčko, larva a kukla blechy
Životní cyklus blechy se skládá ze čtyř stádií: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Celý životní cyklus trvá zhruba 3-4 týdny, ale může se prodloužit až na několik měsíců v závislosti na podmínkách prostředí.
Samička blechy klade v průměru 20-50 vajíček denně, celkem až 2000 během svého života. Vajíčka jsou velmi malá, bílá a podlouhlá. Samička je klade do srsti hostitele nebo do jeho okolí, například do postele, koberců nebo do pelechu domácího mazlíčka. Vajíčka jsou velmi lehká a snadno se rozptylují po prostředí.
Z vajíček se následně líhnou larvy. Ty jsou dlouhé asi 1-5 mm a mají bíložlutou barvu. Larvy se živí organickým materiálem, jako jsou například trusy dospělých blech, které obsahují nestrávenou krev. Larvy se vyhýbají světlu a hledají vlhká a temná místa, kde se mohou skrýt. Během 5-20 dnů prochází larva třemi vývojovými stádii, které zakončí zakuklením.
V posledním larválním stadiu se tedy larva obalí kokonem a přemění na kuklu. Kukla je odolná vůči nepříznivým podmínkám, jako je sucho nebo nízké teploty. V tomto stadiu může blecha přežít i několik měsíců, dokud nenajde vhodného hostitele.
Dospělec - jak dlouho žije blecha?
Z kukly se po 1-4 týdnech líhne dospělá blecha, která je aktivní a připravená najít hostitele, na kterém se bude živit. Blechy mají dobře vyvinuté zadní nohy, které jim umožňují skákat na velkou vzdálenost a rychle se přesouvat mezi hostiteli. Dospělé blechy se živí krví savců pomocí svých ústních částí adaptovaných pro bodání a sání.
Dospělé blechy mohou žít několik týdnů až měsíců, pokud mají dostatek potravy. Během svého života se páří a samičky klade vajíčka, čímž se cyklus opakuje.
Jak se zbavit blech
Možností, jak se zbavit blech, je hned několik. Od použití babských rad až po insekticidy - vždy je však důležité zbavit blech nejen sebe nebo domácí zvířata, ale také celé prostředí, ve kterém žijeme.
Dýmovnice proti blechám
Zabijí pouze dospělé blechy - vajíčka nezničí.
Postřiky proti blechám
Opět zabíjí jen dospělé blechy.
Křemenitý prášek proti blechám
Křemelina vysuší a zničí i vajíčka blech ke kterým se dostane.
Velmi účinným pomocníkem v boji proti blechám jsou také parní čističe. Horká pára zabije všechny stádia blech včetně vajíček.
Primárně však musíme stoprocentně vědět, že se jedná o blechy a ne o jiného parazita. Jak to tedy poznáme?
Jak vypadá kousnutí od blechy?
Kousnutí od blechy vypadá jako malé, červené, svědivé pupínky, které se často objevují ve skupinách nebo řadách. Kousnutí mohou být doprovázena zarudnutím a otokem. Tyto příznaky se někdy mohou zaměňovat s příznaky u napadení štěnicemi, rozdílem je často rozmístění těchto štípanců - blechy totiž koušou i pod oděvem a nové štípance se neobjevují pouze v noci, ale také během dne.
Blechy u člověka
Jdou blechy na člověka? Ano, blechy mohou jít na člověka, i když jejich primárním hostitelem jsou zvířata, zejména domácí mazlíčci. Názory, že blechy psí a kočičí člověka nenapadají, jsou fáma - je-li vaše zvíře zablešené, pravděpodobně si to odnesete také, pokud nebudete problém včas řešit nebo mu předcházet.
Jak se zbavit blech v posteli? Jak jsme si již popsali výše, blechy žijí také v místech spánku a nejčastějšího pobytu jejich hostitele, kam si mimo jiné kladou vajíčka. Abychom se zbavili blech v posteli, je třeba postel důkladně vyčistit a vysát. Povlečení a ložní prádlo je nutné vyprat na co nejvyšší teplotu. V případě potřeby lze použít insekticidy nebo povolat odbornou firmu na deratizaci.
Jak poznat blechy v bytě? Máte-li vy nebo vaše zvíře blechy, během několika dnů se mohou rozšířit prakticky po celém bytě. Dospělci se díky dlouhým a silným nohám pohybují nejen z hostitele na hostitele, ale také po celém okolí, kde kladou desítky vajíček denně. Blechy v bytě můžete poznat nejen podle kousanců na těle, ale také podle toho, že najdete dospělé blechy nebo jejich larvy a výměšky (malé černé tečky) na podlaze, v kobercích nebo na nábytku. Trus blech vypadá jako malá zrnka máku a je obvykle ve shlucích. Snadno jej odhalíte hlavně v srsti psa či kočky.
Blechy u zvířat
U zvířat se blechy projevují především svěděním a drbáním, což může vést k poškození kůže, ztrátě srsti a vytvoření zánětlivých ložisek. Některá zvířata mohou být na blechy alergická, což způsobuje ještě intenzivnější svědění a kožní problémy. V srsti pak najdeme trus blech připomínající drobná zrnka máku nebo popel.
Co odpuzuje blechy a jak s nimi účinně bojovat?
Prevence zahrnuje pravidelný úklid bytu, domu či prostor určených pro domácí zvířata. Důležité je pravidelné vysávání, utírání prachu, výměna ložního prádla nebo praní pelíšků pro domácí mazlíčky. Primárně je však důležité zabránit nakažení blechami - při pohybu v rizikovém prostředí můžete použít repelenty, následně je nezbytná koupel a vyprání oděvů. U psů a koček používáme v rámci prevence vhodné přípravky, například obojky proti hmyzu, spot-on přípravky na kůži nebo zvíře pravidelně koupeme v šamponu s antiparazitní složkou.
Přípravky na hubení blech u koček
Přípravky na hubení blech u psů
Pokud již došlo k napadení, parazity i jejich vajíčka neprodleně zlikvidujeme. Jak na to?
- V první řadě vyčistíme všechny koberce. Některé zdroje uvádějí, že je stačí vysát, lepší je však použít tepovač s vysokým tlakem a koberce pořádně vyčistit. To stejné provedeme u veškerého čalouněného nábytku. Následně ještě můžeme použít parní čistič, který účinně zničí zbylá vajíčka nebo kokony.
- Poté vypereme všechny tkaniny, které lze - od dek, přes potahy, polštáře, přikrývky až po povlečení. Textil vyperte při co nejvyšších teplotách.
- Následně použijeme insekticid. Nejlepším řešením jsou dýmovnice, jelikož kouř se dostane i do prostor, kam bychom se například se sprejem nedostali. Insekticid zahubí dospělé jedince a vylíhnuté larvy.
- Na některé prostory jako jsou třeba venkovní kotce pro psy, aplikujeme postřik na blechy. Dýmovnice jsou určeny pouze do vnitřních prostor.
- Abychom zahubili i zbytek vajíček, který mohl v kobercích či čalounění po důkladném vyčištění zůstat, můžeme ještě použít křemitý prášek ve spreji, který vajíčka vysuší a zlikviduje.