Kdo by nemiloval večerní posezení na zahrádce. Příjemné chvilky ale v mžiku dokážou znepříjemnit nálety krvelačných komárů, kteří jsou natolik neodbytní, že ukrýt se v domě je často jediným řešením. S komáry si částečně poradí například UV elektrické lampy, ale také některé rostliny. Ty stačí vysadit do truhlíků kolem terasy, na okenní parapety nebo do záhonů poblíž zahradního posezení. Které druhy rostlin tedy komáry odpuzují?
Co odpuzuje komáry - co zasadit proti komárům?
1. Levandule
Levandule lékařská je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších rostlin na odpuzování nejen komárů, ale i dalších druhů obtížného hmyzu. Silná a lidem příjemná vůně naopak komárům příliš neimponuje a raději se tak místům s větším množstvím této středomořské byliny vyhnou. Zajímavostí je, že levandule (a nejen ta, ale většina rostlin v našem seznamu), naopak láká užitečný hmyz a opylovače.
Levandule je navíc velmi dekorativní a může se pěstovat jak v zahradě, tak v květináči na balkoně. Kromě odpuzování komárů má i další využití - uklidňuje, pomáhá při nespavosti a její esenciální olej je výborný při péči o pleť.
2. Citronový muškát
Citronový muškát (Pelargonium citrosum), často nazývaný také citronová pelargonie, je další účinnou zbraní proti komárům. Jeho listy při rozmačkání uvolňují silnou citronovou vůni – a jak je známo, citronová vůně komáry velmi účinně odpuzuje.
Tuto rostlinu můžete snadno pěstovat v květináči, takže je ideální i pro městské balkony. Kromě svého praktického využití coby přírodní repelent je citronový muškát i velmi dekorativní a můžete jej kombinovat i s klasickými muškáty. Navíc, i tato “klasika” překvapivě dobře funguje jako odpuzovač nezvaného hmyzu, nerozumí si s ním třeba mouchy.
3.Máta
Máta je známá spíše jako oblíbená a svěží bylinka v kuchyni. Alespoň jednu rostlinu najdeme asi v každé zahradě. Je nenáročná, rychle se rozrůstá, v záhonech působí velmi esteticky a využijete ji třeba k přípravě čaje nebo osvěžujících letních nápojů.
Tato běžná bylinka je ale efektivním odpuzovačem komárů a dalšího hmyzu, o který v zahrádce příliš nestojíme. Vyplatí se ji vysadit jak na okenní parapety, tak kolem posezení v zahradě nebo přímo do záhonů se zeleninou, kterou často uchrání od některých škůdců
4. Citronová tráva
Podobně jako citronový muškát, i citronová tráva má silné citrusové aroma, které komáři doslova nesnáší. Lidem je ale naopak svěží vůně citronové trávy příjemná, nemusíte se tedy bát ji vysadit do květináčů. Pěstování není nijak zvlášť náročné, stačí ji umístit na plné slunce a poskytnou pravidelnou zálivku.
I tento druh má kromě repelentních účinků další využití. Je totiž základní surovinou v thajské a celkově asijské kuchyni. Listy tak využijete při přípravě exotických pokrmů.
5. Aksamitník
Aksamitník, známý také jako afrikán, je už takovou tradiční rostlinou pro boj s nechtěnými druhy hmyzu. Jeho silná vůně, která je způsobena látkami obsaženými v jeho listech a květech, odpuzuje mimo komárů také mouchy, a jiné druhy hmyzu.
Afrikány se vysazují nejčastěji podél záhonů, ale i přímo do nich nebo kolem zahradních cestiček. Vyplatí se je ale nasadit také mezi okrasné květiny do truhlíků na okna, nebo do květináčů na terase. Jejich plné oranžové květy jsou nejen užitečné, ale také velmi dekorativní.
6. Měsíček
Další klasickou bylinkou je měsíček lékařský. Jeho květy nám sice příjemně a nevtíravě voní, pro komáry je ale aroma odpudivé a místům, kde je měsíček vysazen, se raději vyhnout. Vysaďte ho tedy nejen do květináčů a záhonů, ale také například kolem nádob, ve kterých stojí voda, vedle pítka pro ptáky nebo žabníku. Právě v těchto místech komáři s oblibou kladou svá vajíčka a vzrostlá měsíček je spolehlivě odpudí.
Rostlina se navíc snadno pěstuje, stačí ji vysadit, občas zalít a po odkvětu sestřihnout. Nové květy se objevují od jara až do podzimu a rostlinka se často množí samovýsevem, takže se na stejném místě objeví i v dalším roce. Měsíček je navíc léčivý a květ využijete také pro přípravu čajů, mastí nebo tinktur.
7. Meduňka
Meduňka lékařská je další bylinkou, která odpuzuje komáry díky své citrusové vůni. Tato rostlina navíc nepotřebuje téměř žádnou péči, při květu přiláká mnoho opylovačů a krásně voní. Snadno ji namnožíte dělením trsů, takže si můžete vysadit i takový malý “živý plot” kolem posezení, který udrží komáry mimo váš dosah.
Velké množství natě navíc můžete zpracovat v kuchyni. Z meduňky připravíte uklidňující čaj pro lepší spánek, ale i sirupy, osvěžující nápoje, nebo její listy přidejte do salátů či jako dekoraci na dezerty.
8. Mateřídouška
Mateřídouška je drobnější bylinka, která se výborně hodí do truhlíků a květináčů. Kombinovat ji můžete s dalšími kvetoucími i nekvetoucími druhy, ale i s aksamitníky, či citronovými muškáty. Zvýšíte tak účinek obou rostlin, navíc ve společné výsadbě vypadají pěkně a v nádobách si příliš nekonkurují.
I když komárům tato bylina vůbec nevoní, u lidí je to většinou úplně naopak. Mateřídouška má jemnou, nasládlou vůni a je také skvělým kořením pro zpestření některých receptů.
9. Bazalka
Bazalka je aromatická bylina, která našla své místo především v italské kuchyni. Rostlina se ale snadno pěstuje a hodí se k výsadbě přímo do záhonů i do nádob. Silné aroma navíc odpuzuje snad všechen nezvaný hmyz, včetně komárů. Využívají toho i výrobci svíček, kteří stvořili citronelovou svíčku s vůní bazalky.
Květináč s bazalkou tak umístěte klidně na jídelní stůl na zahradě, listy se budou hodit k dochucení pokrmů.
Návod na domácí postřik na komáry
Pokud hledáte přírodní a účinný způsob, jak se zbavit komárů, připravte si s pomocí některých výše uvedených rostlin domácí postřik.
Co budeme potřebovat?
- Destilovaná voda - 1 šálek
- Lihový roztok (70% ethanol) - 1/4 šálku (můžete použít také vodku)
- Levandulový olej - 10 kapek
- Citronový olej - 10 kapek
- Mátový olej - 10 kapek
- Čajovníkový olej - 10 kapek
- Aloe vera gel (volitelné)
- Láhev s rozprašovačem - 250 ml
Všechny esenciální oleje si připravte společně s dalšími pomůckami. Ujistěte se, že láhev s rozprašovačem je čistá a suchá.
Prvním krokem je smíchání vody a alkoholu v čisté misce. Alkohol pomůže rozpouštět esenciální oleje a umožní tak snazší aplikaci postřiku. Do směsi vody a alkoholu následně přidáme po 10 kapkách každého esenciálního oleje a čistou dřevěnou špejlí vše dobře promícháme.
Budete-li postřik aplikovat výhradně na kůži, doporučujeme přidat ještě lžičku gelu z aloe vera. Ten pokožku zklidní a ochrání ji před vysušováním a podrážděním esencemi a alkoholem. Po přidání aloe gelu vše opět důkladně smíchejte a pomocí trychtýře přelijte směs z misky do rozprašovače.
Před každým použitím lahev dobře promíchejte. Výsledný postřik můžete využít přímo na tělo – vyhněte se ale očím a ústům. Je vhodné provést také test tolerance na malé části kůže, některé oleje totiž mohou způsobit alergickou reakci.
Postřik se dá aplikovat také na oděvy, ale i do okolí, například na verandě, balkonu nebo zahradě. Rostliny odpuzující komáry většinou pomůžou, ale nezbaví vás komárů úplně. Proto je často nutné použít komerční odpuzovače komárů.